Twierdza Boyen w Giżycku

Giżycko leży miedzy jeziorami Niegocin i Kisajno. To jeden z głównych mazurskich ośrodków żeglarskich oraz miejscowość wypoczynkowa. Okoliczne jeziora są wymarzonym miejscem dla miłośników sportów wodnych a piękna mazurska przyroda zachęca także do spacerów i pieszych wycieczek. Co roku tłumy turystów ściągają tu na Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties.  

Położone na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami Giżycko było w przeszłości ważnym punktem strategicznym. Już w średniowieczu swój zamek wznieśli tu krzyżacy. Jego przebudowana bryłę można podziwiać do dziś na brzegu jeziora Niegocin. W I połowie XIX wieku władze Prus rozpoczęły budowę na przesmyku twierdzy, która bronić miała granicy z Rosją i była jednym z ogniw linii obrony Wielkich Jezior Mazurskich. Pracami kierował minister wojny Herman von Boyen i to od jego nazwiska twierdza wzięła swoją nazwę.

Od tego czasu aż do II wojny światowej twierdza była nieustannie modernizowana, tak by mogła sprostać wymogom coraz bardziej zaawansowanej techniki wojskowej. W czasie I wojny światowej o jej skuteczności przekonali się Rosjanie, którzy pomimo długotrwałego oblężenia nie byli jej w stanie zdobyć. Podczas Ii wojny światowej swoja siedzibę miała tu organizacja wywiadowcza armii niemieckiej. Wycofała się ona wraz z broniącą jej 4 Armią Wehrmachtu w 1945 roku przed nacierającą armią czerwoną. Dzięki temu, że twierdza została zdobyta bez ani jednego wystrzału zachowała się do dziś w prawie nienaruszonym stanie.

Tworzy ją nieregularny wielokąt z sześcioma bastionami i czterema bramami. Otoczona jest grubym ceglanym murem oraz fosą. Całość utrzymana jest w typie architektury neogotyckiej. Wewnątrz zobaczyć można dawne budynki forteczne stanowiące zaplecze dla walczących. Są tu spichlerz, arsenał, koszary oraz inne budynki pomocnicze. Obecnie twierdza przeznaczona jest na cele kulturalne. Mieści się w niej muzeum a cześć zaadaptowana jest na amfiteatr, w którym odbywają się liczne koncerty i imprezy rozrywkowe.