zachodniopomorskie

Południowo-wschodnią część województwa zachodniopomorskiego zajmuje Pojezierze Drawskie. Jest to teren o bardzo cennych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. W celu jego ochrony powołano w 1979 roku Drawski Park Krajobrazowy.

Obejmuje on ponad 40 tysięcy hektarów w sześciu gminach. Na jego obrzeżach znajdują się znane miejscowości wypoczynkowe takie jak Połczyn Zdrój, Czaplinek czy Złocieniec. Obszar parku jest terenem wypoczynku weekendowego oraz wakacyjnego mieszkańców Wielkopolski oraz Kujaw i ziemi lubuskiej. 

W krajobrazie Parku dominuje rzeźba polodowcowa. Do jej najbardziej widocznych elementów należą jeziora rynnowe, polodowcowe doliny rzek i potoków oraz wały morenowe poprzecinane licznymi jarami. Wszystko to tworzy malowniczą rzeźbę terenu, która przyciąga szukających spokoju i wypoczynku nad wodą. Ponadto wzniesienia polodowcowe są świetnymi punktami widokowymi, z których podziwiać można widoki na okolicę.

Nie mniej ważna od krajobrazu jest przyroda parku. Nie brakuje tu lasów liściastych porastających brzegi jezior. Licznie występują także mokradła i bagna. Są one siedziba wielu rzadkich gatunków ptaków. Naliczono ich tu około 140 gatunków. Dla większości z nich tereny Pojezierza Drawskiego są terenami lęgowymi.

Drawski Park Krajobrazowy to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Można tu żeglować oraz uprawiać kajakarstwo czy wioślarstwo. Szczególnie dobrze nadaje się do tego celu największe w okolicy Jezioro Drawskie. To także raj dla wędkarzy, którzy w ciszy mogą tu rozwijać swoje pasje. Na terenie parku wyznakowano też szlaki spacerowe i rowerowe. Cos dla siebie znajdzie tu więc każdy, kto szuka ciszy, spokoju i kontaktu z naturą.