Woliński Park Narodowy

Największa polska wyspa – Wolin oraz położona na południowy zachód od niej delta rzeki Świna to miejsca unikalne pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Nigdzie indziej nie występuje tak wysokie wybrzeże klifowe oraz charakterystyczne dla niego zespoły roślinne. Aby chronić te wyjątkowe miejsca w 1960 roku powołano do istnienia Woliński Park Narodowy. 

Obejmuje on zachodnią część wyspy Wolin oraz południowe skraje wyspy Uznam wraz z jeziorem Wicko i wyspiarską wsteczną deltą Świny. Wybrzeże, mające charakter klifu, podmywane jest przez morskie  fale i cofa się średnio o około metr rocznie. Jest to najwyższy fragment takiego wybrzeża w Polsce. Najwyższe jego wzniesienia – Góry Kawcza i Gosań dochodzą do około 100 metrów nad poziomem morza. Ta druga jest zresztą świetnym punktem widokowym na Bałtyk. Przy dobrej pogodzie widać stąd Świnoujście a nawet niemieckie porty Ahlbeck i Heringsdorf. U podnóży klifów rozciąga się kamienista i wąska plaża, a wzniesienia porasta buczyna pomorska. W lasach spotkać też można jedyną występującą w Polsce lianę – wiciokrzew pomorski.  

Odmienny charakter ma zachodnia część parku położona na południowych krańcach wyspy Uznam i obejmująca także jezioro Wicko i deltę Świny z licznymi wyspami. Z powodu wpadania słonej wody do koryta rzeki oraz jeziora, ich brzegi oraz wyspy porasta roślinność słonolubna. 

Teren Wolińskiego Parku Narodowego jest bardzo atrakcyjny dla turystów. Wytyczone szlaki i ścieżki przyrodnicze pozwalają na poznanie jego unikalnej przyrody i krajobrazów. Najważniejsze z nich to czerwony Szlak Nadmorski oraz niebieski szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim. Warto odwiedzić także zagrodę pokazową żubrów znajdującą się niedaleko Międzyzdrojów i zlokalizowane obok niej woliery z drapieżnymi ptakami, w tym z orłem bielikiem, który jest symbolem Parku. Z kolei na południu wyspy Wolin znajduje się Jeziorko Turkusowe. Powstało ono w poniemieckim wyrobisku kredy. Jego wody mają niespotykany zielonkawo- niebieski odcień. Z kolei miłośników historii zainteresuje na pewno Grodzisko Lubin, będące pozostałością po wczesnośredniowiecznym grodzie oraz ekspozycja tajnej niemieckiej broni V3 znajdująca się w bunkrze w Międzyzdrojach- Zalesiu, gdzie w czasie II wojny światowej funkcjonował tajny poligon doświadczalny.

Siedziba władz Parku znajduje się w Międzyzdrojach. Można tu także odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Parku, gdzie znajdują się zbiory związane z flora i fauną a także nadmorskimi krajobrazami.