Supraśl

Położony we wschodniej części województwa podlaskiego Supraśl może się wydawać miejscowością leżąca na końcu świata. Wśród lasów Puszczy Knyszyńskiej, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych jest cichym i spokojnym miasteczkiem liczącym niecałe pięć tysięcy mieszkańców. Jednak dla poszukiwaczy odpoczynku od zgiełku miasta jawi się on jako prawdziwa oaza.

Niewiele osób wie, że dzięki swojemu czystemu powietrzu, specyficznemu mikroklimatowi oraz odkrytym niedaleko złożom borowin Supraśl posiada status uzdrowiska. Tutejszy klimat dobrze wpływa na osoby cierpiące na choroby układu oddechowego a borowiny pomagają cierpiącym na reumatyzm i inne schorzenia układu ruchu.

Supraśl to także miejsce mogące pochwalić się wieloma ciekawymi zabytkami związanymi przede wszystkim z kulturą prawosławną. Najważniejszym z nich jest męski monastyr Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Ufundowany w początkach XVI wieku obiekt dał początek osadzie, która dziś nazywana jest Supraślem. W centralnym punkcie monastyru stoi murowana cerkiew zbudowana w stylu renesansowym z elementami bizantyńskimi. Cerkiew zniszczona w 1944 roku została odrestaurowana w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Cerkiew otoczona jest zabudowaniami klasztornymi, spośród których wyróżnia się Pałac Archimandrytów, gdzie obecnie mieści się Muzeum Ikon, będące oddziałem Muzeum Podlaskiego. Prezentowane są tu zbiory ikon z terenów Podlasia, a także uratowane przed zniszczeniem „freski z Supraśli” pochodzące z tutejszej cerkwi. W obrębie zabudowań klasztornych znajduje się także mniejsza dziewiętnastowieczna cerkiew pod wezwaniem świętego Jana Teologa.

Oprócz monastyru warto wybrać się także na miejscowy cmentarz prawosławny, gdzie znajduje się niewielka kaplica pod wezwaniem świętego Jerzego Zwyciescy. Z kolei na cmentarzu katolickim uwagę zwraca neogotycka kaplica grobowa Zachertów.

Ponadto urokliwa jest także stara zabudowa Supraśli. Znaleźć tu można rzadko spotykany przykład budownictwa puszczańskiego. Reprezentuje go Dom Ogrodnika, nazywany także Starą Pocztą. Niedaleko znajduje się także eklektyczny pałac Buchholzów będący siedzibą Liceum Plastycznego oraz Biały Dworek, gdzie znajduje się siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.