Pałac Branickich w Białymstoku

Białystok poszczycić się może jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Określany „Wersalem Północy” późnobarokowy pałac wraz z ogrodami i budynkami gospodarczymi należy obecnie do Uniwersytetu Medycznego i po niedawnym remoncie udostępniany jest do zwiedzania.

Białystok trafił w ręce Branickich w połowie XVII wieku dzięki małżeństwu Jana Klemensa Branickiego z córką hetmana Stefana Czarnieckiego, który dobra te otrzymał od króla za zasługi w walce ze Szwedami. Do tego czasu stał tu gotycko- renesansowy zamek, który w przeszłości należał do Wiesiołowskich.

Jan Klemens Branicki powierzył przebudowę starego zamku w rezydencję godną jednego z największych rodów Rzeczypospolitej znanemu architektowi Tylmanowi z Gameren. Wsławił się on już wcześniej realizacją pałacu Krasińskich w Warszawie czy rezydencji prymasa Radziejowskiego w Nieborowie.

W ciągu trwającej sześć lat przebudowy zamek zupełnie zmienił swój wygląd. Stał się rezydencją, której równych ciężko było znaleźć w ówczesnej Polsce. Wzorowane na zachodnioeuropejskich pałacach założenie noszące potoczną nazwę „między podwórzem a ogrodem” olśniewało przepychem i dostojeństwem. Kolejne rozbudowy w XVIII wieku jeszcze mocniej podkreślały prestiż właścicieli.

Obecnie duża część pomieszczeń wykorzystywana jest jako sale dydaktyczne. Do zwiedzania udostępnione są Aula Wielka, kaplica oraz klatka schodowa. Urządzone są one w stylu późnego baroku i są przykładem tego jak wspaniałym był pałac w okresie swojej największej świetności.

Po niedawnym remoncie blask odzyskały także pałacowe ogrody. Urządzone są one w stylu francuskim, ze starannie wytyczonymi alejkami i żywopłotami oraz krzewami nasadzonymi i przyciętymi w geometryczne oraz fantazyjne wzory. Uzupełnieniem jest mała architektura ogrodowa w postaci fontann, posągów, altanek i pergoli. To idealne miejsce na spokojny spacer szczególnie późna wiosną i latem, kiedy rośliny znajdują się w stadium największego rozkwitu.