Stare Miasto i Ostrów Tumski we Wrocławiu

Wrocławskie Stare Miasto oraz ostrów Tumski należą do najważniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji turystycznych w województwie dolnośląskim. Położony na dawnej odrzańskiej wyspie Ostrów zespół katedralny oraz staromiejski rynek wraz z otaczającymi go uliczkami to jeden z najlepszych w Polsce przykładów miasta średniowiecznego.

Pierwsze wzmianki o Wrocławiu pochodzą z roku 1000 kiedy stał się on siedzibą jednego z biskupstw założonych podczas zjazdu gnieźnieńskiego. Dopiero jednak w połowie XIII wieku nastąpiła jego lokacja na prawie niemieckim. Z tego okresu pochodzą założenia urbanistyczne Starego Miasta z prostokątnym rynkiem i wychodzącymi z niego ulicami.

Wrocław przez wieki leżał na terenach, które często zmieniały właścicieli. Ścierały się tu wpływy polskie, czeskie i niemieckie. Nie mogło się to nie odbić na jego architekturze i kulturze. Po II wojnie światowej dodatkowy koloryt miastu dodali Polacy z kresów Wschodnich, którzy zostali tu sprowadzeni w ramach akcji wymiany ludności.

Sercem Wrocławia są tereny rozciągające się od Ostrowa Tumskiego po rynek staromiejski. To tu skupiały się przez wieki dwa centra miasta – kościelne wokół katedry na wyspie oraz handlowe i administracyjne na Starym Mieście.

Ostrów Tumski to miejsce gdzie istniał już w X wieku pierwszy gród wrocławski. Jego najważniejszym zabytkiem jest archikatedra pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Ta gotycka, dwuwieżowa budowla, wybudowana na przełomie XIII i XIV wieku uchodzi za pierwszy w Polsce kościół w pełni gotycki. Prostopadłościenne wieże zostały kilka lat temu zwieńczone nowymi miedzianymi iglicami. Na jedną z nich można wyjechać windą by z wysokości podziwiać panoramę Wrocławia.

Wokół katedry mieszczą się zabudowania należące do kurii wrocławskiej. Jest tu Pałac Arcybiskupów z przepięknymi, nieudostępnionymi niestety dla turystów ogrodami oraz zabytkowe zabudowania kurii. Na tyłach katedry mieści się z kolei Ogród Botaniczny gdzie można znaleźć chwilę wytchnienia podczas zwiedzania.

Przejście z Ostrowa Tumskiego na Stare Miasto odbywa się mostami przez Wyspę Piasek. Na Moście Tumskim warto zwrócić uwagę na kłódki, które zakochani i nowożeńcy zapinają tu dla pokazania trwałości swojej miłości.

Dochodząc do wrocławskiego rynku można w pełni docenić jak ważnym miastem był on w średniowieczu. Jest to jeden z największych takich placów w całej Europie. Jego centralnym punktem jest największy w Polsce gotycki ratusz. Rynek otaczają kamienice z różnych epok. Większość z nich pochodzi z końca XIX i początku XX wieku. Zwracają uwagę ich bogate zdobienia oraz żywe kolory. Rynek jest zawsze zatłoczony, pełen turystów oraz miejscowych, którzy w okolicznych kawiarenkach i knajpkach umawiają się na spotkania. Warto skorzystać z ich przykładu.

W rogu rynku stoi jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Wrocławia. Dwie niewielkie kamieniczki połączone łukiem bramnym. Dawne domki opiekunów ołtarza (altarzystów) nazywane są żartobliwie Jasiem i Małgosią.