Kościółek Wang w Karpaczu

Na przełomie XII i XIII wieku w leżącej w Norwegii wiosce Wang zbudowano drewniany kościół. Nie wyróżniał się on w owym czasie niczym szczególnym. Był jednym z około 1000 podobnych budowli, określanych mianem stavkirke czyli kościołów klepkowych, które w tamtym czasie powstawały w całym kraju. Te, które przetrwały do dziś są jedną z głównych atrakcji Norwegii. 

Kościółek Wang w KarpaczuNie wszyscy jednak wiedzą, że aby zobaczyć taki wspaniały zabytek architektury nie trzeba wcale udawać się na Półwysep Skandynawski. Wystarczy pojechać do położonego u stóp Śnieżki Karpacza. Wielu turystów zastanawia się w jaki sposób ta budowla znalazła się w polskich górach. Odpowiedzi szukać trzeba w XIX wieku. 

Wtedy to parafia Vang uznała, że dotychczasowy kościół, który służył jej przez około 500 lat stał się za mały by pomieścić wszystkich wiernych. Zdecydowano się na budowę nowego. Na budowę potrzebne były jednak pieniądze. Stary kościół był w na tyle dobrym stanie, że zdecydowano się go sprzedać, a uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczyć na budowę.

Nabywcą okazał się król pruski Fryderyk Wilhelm IV, który postanowił kupiony obiekt przekazać muzeum w Berlinie. Jednak gdy transport dotarł do Berlina, zaprzyjaźniona z królem hrabina von Reden przekonała go, że bardziej się on przyda parafii w Karpaczu, która nie posiadała swojego zboru. 

W ten oto sposób w lipcu 1844 roku kościół z Vang stał się Kościołem Górskim Naszego Zbawiciela należącym do parafii ewangelicko – augsburskiej w Karpaczu Górnym, do której należy do dziś.

Kościół z Vang zbudowany jest w konstrukcji zrębowej bez użycia gwoździ, zastosowaniem jedynie złączy ciesielskich. Detale architektoniczne pokryte są misternymi rzeźbami o motywach roślinnych i zwierzęcych. Cześć z nich nawiązuje do mitologii norweskiej. Zobaczyć możemy tu także runy, którymi ozdobiony jest portal zachodni. Duże wrażenie robią wykończenia dachu, w kształcie smoczych paszcz, które nawiązują do łodzi wikingów. Kościół otoczony jest zamkniętymi krużgankami a obok stoi kamienna wieża pełniąca funkcje dzwonnicy.

Kościół Wang to jeden z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych zabytków Dolnego Śląska. Miejscowa parafia udostępnia go do zwiedzania właściwie zawsze poza godzinami nabożeństw.

Linki:
www.wang.com.pl