Hala Stulecia i otaczające ją tereny

Kiedy w 1911 roku Cesarstwo Niemieckie, na terenie którego znajdował się wtedy Wrocław zaczęło przygotowania do obchodów stulecia odezwy wydanej przez cesarza Fryderyka Wilhelma III do narodu podjęto decyzję o organizacji wystawy prezentującej dorobek kulturalny i gospodarczy Śląska. Jako lokalizacje wybrano tereny parku Szczytnickiego, które dzięki temu zmieniły się w prawdziwe centrum nowoczesnego Wrocławia.

W latach 1911 – 1913 wybudowano potężną halę wystawienniczą zaprojektowaną przez Maxa Berga. W jej najbliższej okolicy zlokalizowano tereny wystawowe. Zagospodarowano także część parku tworząc potężną pergolę obiegającą sztuczny staw z fontanną, a tuz obok utworzono Ogród Japoński.

Po zakończonej wystawie obiekty te stały się miejscami chętnie odwiedzanymi przez wrocławian oraz turystów.

Po II wojnie światowej początkowo niedoceniane i uznane za niepotrzebne z czasem zyskiwały coraz większy rozgłos. Doceniono przede wszystkim wyjątkowość budynku całej Hali, nazywane wtedy Ludową. Był to pierwszy na świecie przykład tak wielkiej budowli wykonanej z żelbetonu. Jej rozpiętość nie miała sobie równych i do dziś zalicza się do największych osiągnięć inżynierii. Obecnie Hala stanowi największy we Wrocławiu zamknięty obiekt sportowy. Odbywają się tu także koncerty, imprezy kulturalne oraz targi, sympozja, konferencje i zjazdy.

W ostatnich latach zagospodarowano także dawne tereny wystawowe mieszczące się na tyłach Hali. Na stawie zamontowano dysze wodne będące elementami fontanny multimedialnej. Jej pokazy woda-światło-dźwięk przyciągają tłumy. Najbardziej spektakularne są te wieczorne, kiedy woda podświetlana jest różnobarwnymi reflektorami.

Dookoła fontanny biegnie Pergola porośnięta pnączami. W jej szczytowym punkcie znajduje się wejście do ogrodu Japońskiego. To jedno z najbardziej urokliwych miejsc we Wrocławiu. Odtworzony po powodzi z 1997 roku z pomocą japońskich architektów i specjalistów od projektowania zieleni Ogród pozwala na chwile przenieść się do Kraju Kwitnącej Wiśni. Każda roślina i każdy kamień ma tu swoje miejsce zgodne z filozofią i tradycją japońską. Stawy, strumienie, wodospady, mostki, pojedyncze głazy a także stylizowane budynki sprawiają, że niemal oczekuje się wyjścia zza krzewów Japonki w kimono i z wachlarzem w ręku. Wspaniała kolekcja egzotycznych roślin, wśród których na uwagę zasługują zwłaszcza rododendrony i azalie sprawiają, że jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc we Wrocławiu.