Karkonoski Park Narodowy

Położony w południowo zachodniej części województwa dolnośląskiego Karkonoski Park Narodowy obejmuje najwyższe partie Sudetów wraz z położoną na granicy Polski i Czech  i liczącą 1602 metry nad poziomem morza Śnieżką oraz dwie enklawy Zamek Chojnik i wodospad Szklarki.

Park powstał w 1959 roku ale tradycje ochrony karkonoskiej przyrody sięgają dwudziestolecia międzywojennego, kiedy powstały tu pierwsze rezerwaty przyrody. Ze względu na swoje walory przyrodnicze został on wpisany w 1992 roku na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Głównymi atrakcjami Parku są wspaniałe górskie krajobrazy z doskonale widocznymi elementami rzeźby polodowcowej w postaci kotłów, jezior czy nisz niwalnych. Ciekawa jest także budowa geologiczna tych terenów wypiętrzonych podczas orogenezy alpejskiej. Spotkać tu można granity, skały metamorficzne a także skały osadowe a nawet bazalty. Charakterystycznym elementem krajobrazu parku są skałki o fantazyjnych kształtach, które powstały na skutek działania warunków atmosferycznych na skały o różnym stopniu odporności.

Najczęściej odwiedzaną częścią Karkonoskiego Parku Narodowego jest Śnieżka. Dostępna jest on od strony polskiej szlakami czerwonym i niebieskim z przełęczy Okraj. Na szczycie stoi budynek Obserwatorium Astronomicznego nazywany przez niektórych statkiem kosmicznym oraz kaplica świętego Wawrzyńca. Po stronie czeskiej znajduje się natomiast kiosk pocztowy i górna stacja wyciągu krzesełkowego. Szczyt Śnieżki wznosi się ponad górną granicą lasu, dzięki czemu można stąd podziwiać rozległe panoramy.

Karkonoski Park Narodowy oprócz niewątpliwych walorów krajobrazowych posiada też bardzo cenne stanowiska przyrodnicze. Większość jego obszaru stanowią lasy mieszane i iglaste. Powyżej nich znajduje się piętro kosodrzewiny, które wzbogacają borówczyska oraz liczne torfowiska wysokie. Ponad nimi rozciąga się piętro alpejskie, w którym spotkać można skalnicę bazaltową i dzwonek karkonoski a także liczne porosty.

Siedzibą Parku jest Jelenia Góra ale jego Centrum Edukacji Ekologicznej mieści się w Szklarskiej Porębie. Można tu zobaczyć ciekawą wystawę Wirtualne Karkonosze a także wziąć udział w zajęciach. Ofertę zajęć uzupełniają liczne ścieżki edukacyjne wytyczone na terenie całego Parku oraz w jego enklawach.