Park Narodowy Gór Stołowych

Od zachodu Kotlinę Kłodzką otaczają Góry Stołowe. Jest to obszar unikalny w skali kraju. Charakteryzuje się on występowaniem ogromnych piaskowcowych stoliw górujących nad względnie płaskim terenem. Potężne, sięgające prawie 1000 metrów nad poziomem morza, złożone z bloków skalnych góry przypominają z daleka stoły.

Ten monumentalny krajobraz wraz z porastającą go roślinnością oraz zamieszkującą fauną objęty jest od 1993 roku ochroną w ramach Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do najmniejszych ale jednocześnie najczęściej odwiedzanych parków narodowych w Polsce. Zajmuje powierzchnię około 6300 hektarów i tworzy kształt trójkąta, w którego centrum znajduje się miejscowość Karłów.

W skład parku wchodzą najwyższe szczyty Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki o wysokości 919 metrów nad poziomem morza oraz nieco niższy od niego Szczeliniec Mały. Najłatwiej wejść w ich rejon z Karłowa. Prowadzi stąd żółty szlak wspinający się początkowo łagodnie a następnie dość stromymi schodami na górną wierzchowinę. Pod szczytem Szczelińca Wielkiego znajduje się schronisko turystyczne, gdzie można zatrzymać się na krótką przerwę. Tuż za nim znajduje się platforma widokowa, z której podziwiać można przepiękne panoramy.

Wędrówka po Szczelińcu Wielkim dostarcza wielu wrażeń. Wąskie przejścia, skały o dziwnym kształcie czy ogromne zapadliska sprawiają, że można się poczuć jak w krainie wielkoludów. Najciekawszym miejscem na trasie jest tak zwane Piekiełko, gdzie nawet w lecie zalega śnieg. Przejście całej trasy z powrotem do karłowa zajmuje około 3 godziny.

Drugim równie ciekawym miejscem na terenie Parku są Błędne Skały znajdujące się w rejonie Skalniaka. Jest to labirynt fantazyjnych form skalnych, zaułków i szczelin. Między nimi poprowadzono czerwony szlak turystyczny. Ponieważ jest to obszar ochrony ścisłej należy się go ściśle trzymać. Zmotoryzowani powinni pamiętać, że dojazd do Błędnych Skał jest utrudniony. O pełnej godzinie puszczane są samochody jadące do góry, a pół godziny później samochody zjeżdżające na dół.

Szczeliniec Wielki i Błędne Skały to miejsca, gdzie panuje największy ruch turystyczny. Można je zwiedzić w ciągu jednego dnia. Warto jednak pomyśleć o spędzeniu w Górach Stołowych dłuższego czasu i przejściu kilku szlaków poza najbardziej zatłoczonymi miejscami. Pozwoli to na pełne docenienie tego niezwykłego miejsca.