Biecz

Biecz jest niewielkim miasteczkiem położonym na wschód od Gorlic przy ruchliwej trasie przelotowej z Sanoka do Nowego Sącza. Niegdyś biegła ona przez sam środek tego średniowiecznego miasta ale obecnie dzięki obwodnicy można je podziwiać z pewniej odległości nie tracąc czasu na stanie w korkach.

Dzięki wyrzuceniu z Biecza ruchu kołowego odzyskał on spokój a znajdujące się tu cenne zabytki są znacznie bezpieczniejsze. Dziś trudno uwierzyć, że to senne miasteczko było kiedyś jednym z największych ośrodków całej Małopolski a nawet monarchii Piastów.

Lokowany w połowie XIII wieku na miejscu dawnego grodu Biecz leżał na skrzyżowaniu najważniejszych ówczesnych szlaków handlowych – węgierskiego i ruskiego. W związku z tym urósł szybko do bardzo dużego znaczenia. Był siedziba sądu, posiadał także prawo miecza pozwalające na wykonywanie wyroków śmierci. Oprócz Biecza w całej Małopolsce prawo takie miał tylko Kraków i Nowy Sącz. Był także Biecz w momencie swojego największego rozkwitu w XV i XVI wieku miastem wyjątkowo ludnym i liczył sobie ponad 3000 mieszkańców. Dużą rangę zyskała tez tutejsza szkoła parafialna, która przygotowywała uczniów do studiów na Akademii Krakowskiej.

Najważniejszym zabytkiem Biecza jest gotycki kościół farny pod wezwaniem Bożego Ciała. Ceglana, bezwieżowa budowla górująca nad szosą wjazdową do miasta posiada wszystkie cechy stylu w jakim została zbudowana a dodatkowo jest niezwykle harmonijna. Tuż obok stoi wieża – dzwonnica nakryta barokowym hełmem. Wnętrze kościoła kryje wspaniały ołtarz główny oraz belkę tęczową z rozbudowaną, liczącą siedem postaci belką tęczową. Pochodzi ona z pracowni Wita Stwosza. Wyposażenie uzupełniają ołtarze znajdujące się w ośmiu kaplicach bocznych. W przeszłości opiekowały się nimi poszczególne cechy miejskich rzemieślników.

Wychodząc na plac kościelny i spoglądając na drugą stronę drogi zobaczyć można pozostałości dawnych murów miejskich z Basztą Radziecką oraz przyciśniętą do niej gotycko – renesansową kamienicę Barianów – Rokickich. Niegdyś mieściła się tu apteka a dziś funkcjonuje Muzeum Aptekarstwa będące oddziałem Muzeum Ziemi Bieckiej.

Z kolegiaty warto udać się na rynek, nad którym góruje wysoka, biała, ośmiokątna wieża ratusza. Pierwotnie gotycki, przebudowany w stylu renesansowym ratusz pokryty jest zdobieniem sgraffito mającym naśladować cegły. Rynek otaczają nowsze kamienice ale warto zwrócić na znajdujące się nieopodal dwie pochodzące z okresu średniowiecza – Dom Marcina Kromera przy drodze do kolegiaty oraz Dom Zbója Becza, legendarnego założyciela miasta. Zachowały one swój dawny wygląd.

Biecz to miasteczko urocze. Spokojne a jednocześnie dostojne. Warte odwiedzin choćby na kilka godzin by poczuć jego charakterystyczną atmosferę.