Kraina Wielkich jezior Mazurskich

Mazury, żeglarski raj, jeden z najdzikszych i najsłabiej zaludnionych rejonów Polski. Urozmaicona, polodowcowa rzeźba terenu, liczne mniejsze i większe jeziora, wzgórza morenowe, cieniste lasy oraz czyste powietrze to atuty, które przyciągają tu miłośników spokoju i wypoczynku na łonie natury.

Ale Mazury to przede wszystkim najważniejszy region żeglarski w Polsce. Połączone ze sobą jeziora pozwalają na żeglowanie przez wiele dni. Tutejsze szlaki wodne są bardzo dobrze rozwinięte. Posiadają także odpowiednie zaplecze techniczne i usługowe. Liczne stanice żeglarskie, pomosty oraz baza gastronomiczna dostosowana do potrzeb żeglarzy sprawia, że każdego roku mazurskie jeziora pełne są białych żagli.

Największymi jeziorami mazurskimi są Śniardwy, Mamry i Jeziorak. Dwa pierwsze połączone są ze sobą sztucznie przekopanymi kanałami Szymańskim, Mioduńskim, Leleckim, Tałckim i Jeglińskim. W skład tego największego wodnego ciągu komunikacyjnego wchodzą tez jeziora Niegocin i Roś. Z kolei Kanał Ostródzko – Elbląski łączy z kolei Jezioro Jeziorak z Zalewem Wiślanym. 

Mazury to nie tylko piękna przyroda ale także skomplikowana i fascynująca historia. Od pogańskich plemion Prusów i Jaćwingów, przez czasy krzyżackie po ścieranie się wpływów polskich i niemieckich w XIX i XX wieku. To ziemia naznaczona walką o polskość ale także krzywda wielu rdzennych Mazurów, którzy po II wojnie światowej zostali uznani za Niemców i zmuszeni do wyjazdu. Echa tej bogatej i często zagmatwanej historii znaleźć można w niemal każdej mazurskiej miejscowości, na cmentarzach, gdzie nazwiska polskie mieszają się  niemieckimi, w ruinach dawnych pałaców czy zapomnianych instalacjach wojskowych.

Głównym ośrodkiem turystycznym regionu są położone w bezpośredniej bliskości Jeziorem Śniardwy Mikołajki. Tutaj skupia się główny ruch żeglarski i motorowodniacki. Działa tu także popularny Aquapark oraz plaża. Stąd wyruszają w podróż po „mazurskim morzu” statki pasażerskie i wycieczkowe a zabawa trwa w sezonie do późnych godzin nocnych.