Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Leżący u stóp Wieżycy, liczącego 328 metrów nad poziomem morza najwyższego wzniesienia Kaszub, Szymbark to miejsce niezwykłe na mapie Polski. Funkcjonuje tu bowiem jedno za najbardziej niezwykłych muzeów na wolnym powietrzu. Choć oficjalna nazwa nie zachęca do odwiedzin to turysta, który już zdecyduje się na odwiedziny na pewno nie będzie zawiedziony.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku to połączenie tradycyjnego skansenu, z parkiem tematycznym oraz ośrodkiem prowadzącym różnorodne warsztaty. Jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy o Kaszubach. Odbywa się to przez rozmaite pokazy oraz warsztaty obejmujące między innymi alfabet kaszubski, naukę czytania w tym języku, naukę piosenek a także tradycyjne zajęcia wiejskie jak wypiek chleba, garncarstwo czy plecionkarstwo.

Do Centrum przeniesiono tradycyjną chatę kaszubską z Wilanowa oraz zrekonstruowano dwór z Salina koło Wejherowa. Atrakcją jest przywieziony z Kanady 150 letni Dom Trapera Kaszubskiego. Duża część ekspozycji poświęcona jest także dwudziestowiecznej historii Polaków i Pomorza. Sprowadzono tu spod Irkucka XVIII wieczny Dom Sybiraka, który wraz z odtworzonym fragmentem łagru przypomina o polskich zesłańcach. Przypomina o nich także drewniany kościółek pod wezwaniem świętego Rafała Kalinowskiego patrona Sybiraków. Z kolei z historią II wojny światowej związany jest zrekonstruowany bunkier tajnej organizacji wojskowej Gryf Pomorski.

Do ciekawostek zgromadzonych w Centrum zaliczyć można wpisaną do Księgi Rekordów Guinessa najdłuższą deskę świata, trzydziestopięciometrowy wykonany z jednego kawałka drewna stół imienia Lecha Wałęsy oraz dom na głowie.

Wizytę w Centrum można zorganizować według własnych upodobań. Możliwe jest zarówno zwiedzanie obiektów jak i udział w warsztatach i pokazach. Ofertę uzupełniają przejażdżki wozami oraz liczne odbywające się zazwyczaj w weekendy imprezy promocyjne, okolicznościowe i tematyczne.