Kaszuby

Od zatoki Puckiej na wschodzie po okolice Chojnic i Bytowa na zachodzie i południu ciągną sieka szuby. To kraina historyczna i region kulturowy należący do Pomorza. Wyróżnia się on nie tylko położeniem wśród malowniczych jezior oraz Wybrzeżu ale także ciekawą i unikalną kulturą i tradycjami kultywowanymi przez jego mieszkańców.

Kaszuby to wspaniałe miejsce wypoczynku. Można tu zarówno spędzić cały urlop jak i jednodniową wycieczką urozmaicić pobyt nad Bałtykiem. Różnorodność napotykanych krajobrazów sprawia, że każda eskapada może mieć miejsce w odmiennych warunkach. Spotkamy tu zarówno morskie wybrzeże, wciśnięty miedzy wody Bałtyku i Zatoki Gdańskiej Półwysep Helski jak i łagodne polodowcowe wzgórza pojezierza poprzetykane wąskimi rynnowymi jeziorami. Tą część regionu nazywa się często Szwajcaria Kaszubską.

Także pod względem zagospodarowania Kaszuby stanowią region bardzo różnorodny. Od wielkomiejskiego Gdańska i Gdyni, przez kurort w Sopocie po niewielkie wioski zagubione wśród lasów i jezior – każdy znajdzie tu cos dla siebie.

Wyjeżdżając na Kaszuby można być pewnym, że spotka się z kultura niespotykaną w żadnej innej części kraju. Niewiele jest także miejsc w Polsce, gdzie lokalne zwyczaje, tradycje oraz język są tak mocno kultywowane. Choć Kaszubi nie mają statusu mniejszości narodowej, to wielu z nich w spisach powszechnych deklaruje te właśnie narodowość. Na co dzień wyrazem tej przynależności jest używanie języka kaszubskiego, który dla przybyszów z innych rejonów Polski może być zupełnie niezrozumiały.

W miejscowościach zamieszkiwanych przez Kaszubów zachowało się także dawne budownictwo. Na szczególną uwagę zasługują budowle szachulcowe, wyglądające jak wykonane z kraty drewnianej wypełnionej cegłami. Zachowały się one miedzy innymi w Kartuzach, Kościerzynie czy Wejherowie. Działają także muzea i ośrodki kultury prezentujące dorobek tutejszych mieszkańców. Można je odwiedzić miedzy innymi w trzech wymienionych już miejscowościach a także w Szymbarku, gdzie dodatkowo organizowane są liczne imprezy przybliżające przyjezdnym tutejszą kulturę.