Zespół pałacowo-parkowy w Pszczynie

Niewielka Pszczyna poszczycić się może jedna z najpiękniejszych rezydencji na Śląsku. To zespół neobarokowy zamkowo -parkowy należący w przeszłości do książąt Anhalt Kothen-Pless oraz Hochberg von Pless. Otoczony rozległym pakiem zamek jest obecnie siedzibą muzeum i udostępniony jest dla turystów.

Początki pszczyńskiego zamku sięgają wczesnego średniowiecza. Najprawdopodobniej już w XI wieku stał tu niewielki gród obronny. Z czasem wybudowano tu zamek, który był należał do książąt opolsko –raciborskich, opawskich i cieszyńskich z dynastii Piastów.

W połowie XVI wieku posiadłość trafiła w ręce wrocławskiego biskupa Baltazara von Promnitza, a następnie jego rodziny. Wtedy też dokonano przebudowy w stylu renesansowym. Po tych działaniach zamek zatracił funkcje obronne i stał się typową reprezentacyjna rezydencją.

Kolejne wieki przynosiły dalsze przebudowy powodowane zarówno zmianą trendów w architekturze jak i nawiedzającymi zamek pożarami. W połowie XVIII wieku rezydencja nosząca już cechy budowli barokowej i otoczona parkiem przeszła w ręce rodziny Anhalt Kothen-Pless a w sto lat później jej właścicielami zostali książęta Hochberg von Pless z Książa.

Na okres ich władania przypada największy rozkwit posiadłości. Książę Hans Heinrich IX stworzył wokół zamku założenie parkowo – krajobrazowe, którego granice sięgały aż do Promnic pod Tychami. Przystąpiono także do modernizacji samego pałacu wzorując się na paryskim wersalu oraz innych rezydencjach zachodniej Europy. Powstał w ten sposób kompleks, który mógł się równać z najważniejszymi w całym cesarstwie niemieckim.

Neobarokowy, trójkondygnacyjny pałac z wysokim mansardowym dachem kryje wspaniałe wnętrza. Dla turystów udostępniono apartamenty prywatne oraz sale reprezentacyjne, które są przekrojem różnych stylów modnych w Ii połowie XIX i na początku XX wieku. Na uwagę zasługuje także kolekcja pamiątek myśliwskich, jako, że książę Hans pełnił zaszczytną funkcję łowczego cesarskiego a polowania urządzane w jego rozległych dobrach przyciągały największe postaci niemieckiej polityki.

Po zwiedzaniu wnętrz warto wybrać się na spacer po otaczającym zamek parku by w cieniu drzew i wśród kwiatów odpocząć nieco po męczącym dniu.