Beskid Śląski

Beskid Śląski to najdalej na zachód wysunięty z polskich Beskidów. Położony przy granicy polsko – czeskiej jest jednym z głównych terenów rekreacyjnych mieszkańców aglomeracji śląskiej. Odwiedzany przez turystów o każdej porze roku przyciąga zarówno szlakami pieszymi jak i ośrodkami narciarskimi. 

Wzniesienia Beskidu Śląskiego dochodzą do ponad 1200 metrów nad poziomem morza. Najwyższą górą jest tu wznoszące się nad Szczyrkiem Skrzyczne. Osiąga ono 1257 metrów nad poziomem morza. Bardzo ważnym i często odwiedzanym przez turystów szczytem jest Barania Góra, na zboczach której znajdują się źródła Wisły, a na szczycie stoi wieża widokowa, z której podziwiać można rozległe panoramy. 

Beskid Śląski składa się z dwóch pasm. Przy granicy z Czechami ciągnie się pasmo Czantorii i Stożka. Jest ono ułożone południkowo i osiąga na Wielkiej Czantorii wysokość 997 metrów nad poziomem morza. Pod jej szczyt wiedzie z Ustronia wyciąg krzesełkowy, dzięki któremu można się tu dostać bez większego wysiłku. U podnóży pasma Czantorii znajdują się dobrze znane beskidzkie miejscowości – Ustroń oraz Wisła. Są to ważne ośrodki narciarskie, a latem doskonałe bazy wypadowe do górskich wędrówek. 

Pasmo Baraniej Góry jest wyższe i mocniej rozgałęzione. Najwyższe szczyty – Skrzyczne i Barania Góra osiągają przeszło 1200 metrów nad poziomem morza. Północne ramiona pasma z górującymi nad Szczyrkiem Klimczokiem z Szyndzielnią oraz Skrzycznem to jeden z głównych ośrodków narciarskich województwa śląskiego. Klimczok i Szyndzielnia to także dwie góry najłatwiej osiągalne z Bielska Białej. Na Szyndzielnię z Bielska – Białej można się dostać koleją gondolową, co sprawia, że szczyt ten, razem z sąsiednim Klimczokiem jest celem krótkich, często popołudniowych wycieczek.

Na uwagę zasługują także miejscowości położone pod południowymi i zachodnimi stokami Beskidu Śląskiego. Istebna to znany ośrodek folklorystyczny oraz centrum narciarstwa biegowego, sąsiedni Koniaków słynie z przepięknych koronek, pobliską Milówkę rozsławili na całą Polskę bracia Golec a w Węgierskiej Górce można nie tylko zatrzymać się na dłuższy odpoczynek ale także zwiedzić bunkier z czasów II wojny światowej.