Muzeum Browaru Żywiec

Położony w śródgórskiej kotlinie Żywiec to miasto znane w całej Polsce z browaru. Złożony w 1856 roku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Od tego czasu działa nieprzerwanie stając się jedną z najlepiej rozpoznawalnych producentów piwa.

W 2006 roku, w związku ze 150 rocznicą istnienia browaru, w jego najstarszej części otwarto Muzeum Browaru Żywiec. Znajduje się ono na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Jest jednocześnie jednym z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce.

Muzeum zajmuje 18 sal w dawnych kutych w skale piwnicach przeznaczonych do leżakowania piwa. Wystawa zaprojektowana została jako żywe muzeum. Pozwala ono na przeniesienie się w świat dziewiętnastowiecznego Żywca, z jego wąskimi uliczkami, sklepikami i zakładami rzemieślniczymi. Pokazany został także wygląd arcyksiążęcych browarów w różnych fazach jego działalności.

W muzeum nie mogło zabraknąć także miejsca na pokazanie procesu wytwarzania piwa w przeszłości i obecnie. Obrazują go zarówno stare maszyny pracujące niegdyś w browarze jak i zdjęcia, filmy i projekcje multimedialne. Całość uzupełniają licznie zgromadzone archiwalia dotyczące rozwoju browaru, kolekcje starych butelek, w jakich sprzedawano żywieckie piwo czy etykiety piwne, z których najstarsze mają ponad 100 lat. 

Zwiedzanie browaru kończy się w Sali przeznaczonej do degustacji żywieckich wyrobów. Dla osób pełnoletnich w cenę biletu wliczone jest do wyboru piwo lub sok, a dla niepełnoletnich sok. Dodatkowo każdy zwiedzający otrzymuje na pamiątkę kufel z nadrukiem.

Muzeum Browaru Żywiec to jedno z niewielu w Polsce obiektów tego typu. Do niedawna niedoceniane zabytki techniki i przemysłu staja się z roku na rok coraz bardziej popularne na co wskazuje rosnąca liczba gości. Wizyta w żywieckim browarze to wspaniała przygoda zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, a przy tym wciągająca lekcja historii.