Planetarium w Toruniu

Zwiedzając Toruń nie można nie natknąć się na ślady Mikołaja Kopernika. To w końcu najsłynniejsza postać, która się stąd wywodziła. Zobaczyć można dom, gdzie się urodził, na płycie rynku spogląda na przechodniów z wysokości pomnika, nawet najsłynniejszy zakład wypiekający pierniki przyjął jego nazwę.

 W tym kontekście nie może dziwić fakt, że tutejszy uniwersytet bardzo mocno związany jest z astronomią i posiada nawet swoje obserwatorium poza miastem, tak by światła ulic i domów nie przeszkadzały w oglądaniu gwiazd.  

W samym zaś Toruniu znajduje się planetarium, orbitarium i geodium. Placówka ta ma przede wszystkim popularyzować wiedze o kosmosie. Każda z części skupiona jest wokół innych zagadnień a poznawanie tajemnic wszechświata wciąga zarówno młodszych jak i starszych.

Toruńskie planetarium zostało założone stosunkowo niedawno bo w 1994 roku. Mieści się niedaleko kościoła pofranciszkańskiego. Jego centrum stanowi potężna kopuła, na której za pomocą specjalnego rzutnika wyświetlane są obrazy kosmosu. Nad głowami siedzących w wygodnych fotelach widzów rozgrywa się wspaniały spektakl, podczas którego wędrują po niebie konstelacje gwiazd, układy planet, pojawiają się kosmiczne wybuchy, wszystko otacza Mleczna Droga.

Orbitarium to z kolei interaktywna wystawa poświecona historii odkryć kosmicznych. Jej centralnym punktem jest model sondy Cassini. Za pomocą przycisków uruchamiać można sprawdzić jak działają poszczególne jej przyrządy, a na monitorach wyświetlić zdjęcia i filmy z różnych misji kosmicznych. Na rozmieszczonych wokół stanowiskach poznawać można poszczególne składniki otaczającego nas wszechświata, a także zjawiska zachodzące w kosmosie i na ziemi. 

Najnowszym nabytkiem ośrodka jest Geodium czyli sala poświecona Ziemi jako planecie. W jej centrum znajduje się model naszej planety, który obraca się pokazując w jaki sposób zmieniają się pory dnia oraz pory roku. Dookoła rozmieszczono liczne urządzenia, dzięki którym można się samemu przekonać jak powstają określone zjawiska, które możemy obserwować. 

Wizyta w toruńskim planetarium to wspaniała lekcja fizyki i astronomii. Tym ciekawsza, że dużą część obserwacji wykonywać można samemu posługując się znajdującymi się tu przyrządami. Czy nauka musi być nudna? W Toruniu udowodniono, że zdecydowanie nie.