Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

W czasach gdy kolej dąży do osiągania jak największych prędkości a lokomotywy i wagony zaczynają przypominać pojazdy kosmiczne warto przypomnieć sobie jak podróżowano około 100 lat temu. Można się o tym przekonać przyjeżdżając do położonej w Ziemi Pałuckiej, w województwie kujawsko – pomorskim Wenecji.

W tej niewielkiej miejscowości znajduje się największe w Europie Muzeum Kolei Wąskotorowej. Zorganizowane jak skansen pozwala na zapoznanie się z taborem i funkcjonowaniem tego typu kolei. Działająca od 1972 roku placówka zyskała tak wielką popularność, że jako jej uzupełnienie uruchomiono turystyczną linię kolei wąskotorowej. Można nią dojechać miedzy innymi do Skansenu Archeologicznego w Biskupinie.

Zbiory Muzeum obejmują przede wszystkim tabor, który znajdował się na wyposażeniu Żnińskiej Kolei powiatowej oraz Bydgosko-Wyrzyskich Kolei Dojazdowych. Znajdują się tu lokomotywy oraz wagony towarowe i osobowe, używane kiedyś do przewozu mieszkańców regionu a także wagon pocztowy, restauracyjny, drezyny oraz liczne urządzenia techniczne potrzebne do obsługi trakcji. Najstarszy parowóz w Wenecji pochodzi z 1899 roku. Kilka kolejnych pamięta czasy I wojny światowej. W skansenie zrekonstruowano także zaplecze usługowe. Można wejść do starej poczekalni, zobaczyć kasę obsługiwaną bez użycia komputera oraz spróbować jak dróżnik opuszczał ręcznie szlabany kolejowe.

Część taboru jest otwarta dla zwiedzających tak, że można wejść do środka lokomotywy czy wagonu. Jest to wielkie przeżycie szczególnie dla najmłodszych zwiedzających. Wspaniałym uzupełnieniem takiej wizyty jest podróż „ciuchcią” przez przepiękną Ziemię Pałucką.