Zielona Góra

Zielona Góra to jedna z dwóch stolic województwa lubuskiego. Znajduje się tu siedziba władz samorządowych województwa, podczas gdy administracja wojewódzka ulokowała się w Gorzowie Wielkopolskim.

Zielona Góra otrzymała prawa miejskie w I połowie XIV wieku. Miasto zakładali przede wszystkim przybysze z Flandrii i Niemiec. Nowy ośrodek powstał na miejscu wsi i od niej tez przejął swoją nazwę. Od początku swojego istnienia Zielona Góra związana byłą raczej z Dolnym Śląskiem niż Ziemią Lubuską, do której obecnie w związku z podziałem terytorialnym przynależy. Dzieliła w średniowieczu losy księstwa głogowskiego dostając się kolejno pod panowanie czeskie i niemieckie. To wszystko oraz znacząca przewaga patrycjatu niemieckiego sprawiły, że tylko niewielka grupa mieszkańców poczuwała się do polskiej przynależności narodowej.

W granicach Polski Zielona Góra znalazła się ponownie dopiero po II wojnie światowej. Cała właściwie ludność została wysiedlona do Niemiec a na jej miejsce sprowadzono repatriantów z terenów Związku Radzieckiego oraz mieszkańców sąsiedniej Wielkopolski. Miasto, które nie ucierpiało prawie wcale podczas działań wojennych szybko stało się znaczącym ośrodkiem przemysłowym. Z czasem także stało się sławny w całej Polsce dzięki odbywającemu się tu Festiwalowi piosenki Radzieckiej.

Jednak najwięcej osób kojarzy Zieloną Górę i jej okolice z winiarstwem. Tradycje wyrobu wina sięgają tu czasów średniowiecznych. Obecnie są one coraz mocniej kultywowane a miasto przyciąga turystów wizerunkiem polskiej stolicy winiarstwa. Nawet spacerując po urokliwych uliczkach starego miasta, w samym jego centrum można się natknąć na prawdziwą winnicę. A podczas Święta Winobrania odbywającego się co roku jesienią można spróbować szlachetnych zielonogórskich trunków oraz pobawić się na licznych koncertach i pokazach.