Aktualności:
Parada Parowozów w Wolsztynie 31 Marzec 2012 o 17:19

Parada Parowozów w Wolsztynie Już tradycyjnie pod koniec kwietnia wolsztyńska parowozownia będzie miejscem spotkania miłośników kolei. Głównymi bohaterami imprezy w sobotę, 28 kwietnia, będą parowozy. Udział w paradzie weźmie udział kilkanaście zabytkowych maszyn, a wśród nich najstarszy czynny w Polsce, obchodzący właśnie stulecie, parowóz Ol12. 

O uwagę widzów walczyć będzie także lokomotywa Pm36, zwana „Piękną Heleną”, zdobywczyni złotego medalu na Wystawie Techniki i Sztuki w Paryżu w 1937 roku. Planowane jest również otwarcie dla zwiedzających zabytkowej, ponadstuletniej parowozowni, w której zachowano historyczne urządzenia i sprzęt do naprawy i utrzymania parowozów. Interesująco zapowiada się także pokaz obrządzania parowozów. Paradzie będą towarzyszyć liczne konkursy i pokazy, m.in. mistrzów akrobatyki. Nie zabraknie także dobrej muzyki. Gwiazdami wieczoru będą Ingrid, Stachurski i zespół Feel. 

Kulminacyjnym punktem imprezy będzie widowisko pt. „Światło, dźwięk, para”. W spektaklu zobaczymy majestatyczne, buchające parą lokomotywy w specjalnie przygotowanej na tę okazję muzycznej aranżacji oraz efektownej oprawie świetlnej i pirotechnicznej z udziałem słynnych akrobatów, tancerzy i cyrkowców. Pełen atrakcji dzień uwieńczy dyskoteka, którą do białego rana poprowadzi znany prezenter muzyczny Hirek Wrona.

Parowozowy piknik cieszy się dużą popularnością i co roku gromadzi dziesiątki tysięcy widzów nie tylko z kraju, ale także z wielu państw europejskich, a nawet miłośników kolei z Azji i Australii. Parada odbywa się w wolsztyńskiej parowozowni, która istnieje od ponad 100 lat i jako jedyna w Europie prowadzi planowy ruch pociągów przy wykorzystaniu lokomotywy parowej. 

http://www.facebook.com/pkpcargo