Świnoujście

Świnoujście, najdalej na zachód wysunięta miejscowość polskiego wybrzeża rozłożyła się na wyspach Wolin, Uznam i Karsibór. Pomiędzy dwiema pierwszymi do tej pory nie wybudowano mostu i komunikacja między nimi zapewniona jest jedynie za pomocą promów. Kursujący w centrum miasta Bielik obsługuje pieszych oraz pojazdy zarejestrowane w mieście. Przyjezdni kierowani są na południe na przeprawę obsługiwaną przez prom Karsibór. 

Najbardziej rozpoznawalnym punktem Świnoujścia są wychodzące daleko w morze falochrony. Chronią one wejście do portu znajdującego się w ujściu Świny do Bałtyku. Falochron wschodni ciągnie się prawie półtora kilometra w głąb morza i stanowi świetny punkt widokowy oraz miejsce do obserwacji zachodów słońca. Na końcach obydwu falochronów znajdują się tak zwane stawy, czyli znaki nawigacyjne. Szczególnie dobrze rozpoznawalna jest ta na falochronie zachodnim, której nadano kształt wiatraka. Jest ona oficjalnym symbolem Świnoujścia umieszczonym w jego logo.

Przybywający do Świnoujścia turyści mają d swojej dyspozycji ciągnącą się na przestrzeni ponad 10 kilometrów szeroką piaszczystą plażę. Jest ona chętnie wybierana przez wczasowiczów ponieważ w tych okolicach Morze Bałtyckie jest najcieplejsze z całego polskiego wybrzeża. 

Świnoujście to także raj dla miłośników fortyfikacji. Znajduje się tu jedyna w Polsce zachowana w bardzo dobrym stanie twierdza morska. Wybudowały ją w połowie XIX wieku władze Prus chcąc zapewnić ochronę wejścia do portu. Całość wykorzystywana była także po II wojnie światowej przez stacjonujące w mieście wojska radzieckie. Dopiero po ich wyjeździe teren twierdzy udostępniono zwiedzającym. 

Dla turystów przygotowano trzy części twierdzy – Forty Anioła, Zachodni oraz Garhard. W ramach zorganizowanych wycieczek po twierdzy można przejść trasę z przewodnikiem. Zapewnione są dodatkowe atrakcje jak musztrowanie zwiedzających, wizyta w kazamatach czy pokaz obsługi działa. Można także wybrać się na spacer po twierdzy indywidualnie. Należy jedynie pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa oraz zakazów wstępu w bardziej niebezpieczne rejony.