Międzyzdroje

Międzyzdroje to jeden z najbardziej znanych polskich kurortów nadmorskich. Położone na wyspie Wolin miasto to ważny ośrodek wypoczynkowy i turystyczny. Swoją sławę zawdzięcza nie tylko łagodnemu nadmorskiemu klimatowi i ciepłym jak na polskie warunki wodom Bałtyku ale także opinii miasta gwiazd. Artyści przybywają tu tłumnie latem każdego roku na Festiwal, który gromadzi także liczne rzesze fanów.

Początków miejscowości szukać należy w średniowieczu, kiedy staniały tu osady położone przy szlaku handlowym do Kamienia Pomorskiego przez Uznam. Z czasem powstała tu niewielka wioska rybacka. Tereny te w różnych okresach należały do państwa polskiego, Szwecji a w końcu do Prus. Zmiany w spokojne i jednostajne życie rybaków z Międzyzdrojów wprowadził wiek XIX i wzrost zainteresowania kąpielami morskimi, które zalecane były przy różnych schorzeniach. Już 1835 roku na tutejszej plaży wybudowano pierwsze zakłady kąpielowe, a na przełomie XIX i XX wieku Międzyzdroje były już znanym uzdrowiskiem z łazienkami solankowymi, nadmorską promenadą oraz molem. Miasto szczęśliwie i bez większych zniszczeń przetrwało obydwie wojny. W 1945 roku zostało przyłączone do Polski a ludność niemiecką wysiedlono. 

Największym atutem Międzyzdrojów jest szeroka piaszczysta plaża. Czyste i wyjątkowo ciepłe jak na polskie wybrzeże wody Bałtyku pozwalają na zażywanie kąpieli morskich. Osoby lubiące spędzać czas aktywnie mogą skorzystać z licznych wypożyczalni sprzętu sportowego oraz boisk do siatkówki plażowej. Wieczorem z kolei życie miasta przenosi się na promenadę nadmorską, przy której zlokalizowane są liczne restauracje, bary i knajpki. Jej zakończeniem jest prawie półkilometrowej długości molo z ozdobnym wejściem. 

Niewątpliwą atrakcją miasta jest Aleja Gwiazd, gdzie wielcy polskiego kina i telewizji zostawili swoje odciski dłoni. Przyjeżdżają oni do Międzyzdrojów każdego roku na początku lipca na słynny Festiwal Gwiazd. Przy Alei ustawiono także Ławeczkę Gustawa Holoubka, dla uhonorowania jego twórczości. 

Spacerując po ulicach Międzyzdrojów łatwo znaleźć stare wille pochodzące jeszcze z czasów niemieckich. Tworzą one charakterystyczny zespół zabudowy i oddają klimat dawnego kurortu. Miasto jest także świetnym punktem wypadowym na wycieczki po zachodniej części polskiego Wybrzeża. Niedaleko stąd znajduje się Woliński Park Narodowy, którego Muzeum warto odwiedzić w samych Międzyzdrojach. Wiele szlaków i ścieżek spacerowych wiodących do Parku zaczyna się tuz przy promenadzie.