Kołobrzeg

Kołobrzeg to jedno z najbardziej znanych polskich uzdrowisk oraz miejscowość wypoczynkowa. Położony w środkowej części województwa pomorskiego przyciąga każdego roku tłumy turystów spragnionych kąpieli morskich i słonecznych a także kuracjuszy, którzy szukają ratunku dl swojego zdrowia w tutejszych wodach solankowych. To także miasto o długiej i bogatej historii, z ciekawymi zabytkami i latarnią morską.

Kołobrzeg to jedno z najstarszych miast Pomorza. Obronny gród istniał tu już w VIII wieku, a w 1000 roku po zjeździe w Gnieźnie powstało tu jedno z trzech biskupstw podległych metropolii gnieźnieńskiej. Od połowy XII wieku miasto znajdowało się w obrębie wpływów niemieckich. Należało kolejno do cesarstwa niemieckiego, Danii, Brandenburgii oraz Prus. Od XVII wieku stanowiło twierdzę, która oblegana była między innymi przez wojska Napoleona. Kolejne bardzo ważne dla jego historii oblężenie miało miejsce już w XX wieku. W marcu 1945 roku, po 14 dniach ciężkiego oblężenia do miasta weszła I Armia Wojska Polskiego. Kołobrzeg zniszczony był w 95 procentach. Po jego zdobyciu odbyły się tu słynne zaślubiny Polski z morzem.  Po II wojnie światowej miasto zostało odbudowane stając się popularnym letniskiem i uzdrowiskiem.

Centrum miasta stanowi rynek z neogotyckim ratuszem, powstałym po zniszczeniu miasta przez wojska napoleońskie. Nieopodal mieści się gotycka bazylika konkatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny podniesiona z ruin po II wojnie światowej. Początkowo miała zostać rozebrana, z czasem jednak władze zmieniły decyzję umieszczając tu Muzeum Oręża Polskiego. W całości do kultu przywrócona został dopiero w 1974 roku. Wokół rynku wybudowano po II wojnie dzielnicę stylizowaną na średniowieczną, gdzie mieści się obecnie spora ilość restauracji, knajpek i kawiarni. 

W Kołobrzegu zachowało się wiele obiektów związanych z istnieniem tu twierdzy. Najważniejszym z nich jest latarnia morska odbudowana w 1945 roku na fundamentach dawnych zabudowań fortecznych. W obrębie miasta oglądać można także zachowane reduty i przyczółki dawnej twierdzy.

Dla wczasowiczów i kuracjuszy najważniejszą częścią miasta jest dzielnica nadmorska. Przy tutejszej szerokiej, piaszczystej plaży znajduje się wygodna promenada. Liczące 220 metrów molo pozwala na spacery i podziwianie widoków, a park zdrojowy zapewnia wytchnienie od upału w otoczeniu kwiatów, drzew i fontann.