Ciuchcia Retro Ekspress

Jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych województwa zachodniopomorskiego jest kolejka wąskotorowa zwana popularnie Ciuchcią Retro Ekspress. Kursuje ona z Gryfic do położonej nad morzem Pogorzelicy przez Trzęsacz, Rewal i Niechorze. Odcinek ten jest częścią dawnej, funkcjonującej jeszcze za czasów pruskich Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. Na przełomie XIX i XX wieku łączyła ona Gryfice ze Stepnicą oraz, na krótszych odcinkach kilka innych miejscowości na Pomorzu Zachodnim.

Kolejka przewozi turystów w okresie od maja do października. Każdego dnia odbywa ona kilka kursów. Największą popularnością cieszą się te na nadmorskim odcinku z Pogorzelicy do Rewala lub Niechorza. Skład porusza się z prędkością 25 kilometrów na godzinę po torach o rozstawie 100 centymetrów, a do dyspozycji pasażerów są wagonu odkryte oraz zadaszone. Można także skorzystać ze starego wagonu bufetowego, gdzie serwowane są różnorodne napoje. 

Całość składu ciągnięta jest przez parowóz „Parys” wyprodukowany w 1950 roku. Już on sam jest szczególnie dla najmłodszych wielką atrakcją. Buchająca para, gwizdy lokomotywy oraz zachowany dawny wystrój pomagają wczuć się w klimat podróży sprzed stu lat. 

Trasa kolejki wiedzie przez bardzo atrakcyjne tereny. Znajdujący się nieopodal Pogorzelicy rezerwat na jeziorze Liwia Łuża to znana ostoja ptaków, z kolei w Trzęsaczu na stromym morskim klifie znajdują się ruiny średniowiecznego kościoła, którego duża część obsunęła się na plażę. Niechorze słynie z latarni morskiej a w Gryficach oglądać można Stałą Wystawę Pomorskich Kolei Wąskotorowych. Zgromadzono tu modele oraz zdjęcia obrazujące historię kolei na Pomorzu Zachodnim. Niewątpliwa atrakcją są także stare lokomotywy, wagony i sprzęt kolejowy, który oglądać można na wystawie na wolnym powietrzu.