Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

W pięknej okolicy, nad brzegiem jeziora Lednickiego znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Jego początki związane są z działalnością Jerzego Łomnickiego, dyrektora Muzeum na Ostrowie Lednickim, który w latach sześćdziesiątych rozpoczął przenoszenie na brzeg jeziora starej wielkopolskiej zabudowy. Oficjalnie Park powołano w 1974 roku. W krótkim czasie trafiło do niego około 30 obiektów z całej wielkopolski, zarówno budynków mieszkalnych jak i gospodarczych. Rozpoczęto także gromadzenia wyposażenia ruchomego – mebli, naczyń oraz wszelkich sprzętów gospodarczych.

Dziś Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach to ponad 70 obiektów ulokowanych na 21 hektarowym obszarze na brzegu jeziora Lednickiego. Lokalizacja w pobliżu Poznania i Gniezna, w pobliżu głównej drogi je łączącej sprawia, że jest to miejsce często i chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów ale także mieszkańców Poznania.

W skansenie starano się odtworzyć wygląd XIX wiecznej wsi wielkopolskiej, choć znajdują się tu także obiekty starsze. Najstarsza chałupa w Parku pochodzi aż z 1602 roku i przeniesiona została ze Zdroju. Zobaczyć tu można zarówno całe zabudowania jak i pojedyncze chaty. Większość obiektów to budynki drewniane.

Jak w każdej ówczesnej wielkopolskiej wsi, także i tej odtworzonej w Dziekanowicach nie mogło zabraknąć kościoła. Przeniesiono go z Wartkowic, gdzie służył mieszkańcom od 1719 roku. Kościół pod wezwaniem świętej Anny i świętego Wawrzyńca jest całkowicie wyposażony. Posiada także organy z warszawskiej wytwórni Braci Blomberg, które są sprawne i wykorzystywane podczas nabożeństw, jakie się tu odbywają w letnie niedziele.

Poza kościołem w skansenie znalazły swoje miejsce także inne budynki użyteczności publicznej. Jest tu karczma, kuźnia, kilka wiatraków oraz młyn wodny.

Wszystkie obiekty w skansenie umeblowane są i urządzone zgodnie z tym jak wyglądały w rzeczywistości. Wystrój zmieniany jest stosownie do pory roku i obchodzonych świąt. Jednocześnie odbywają się tu także imprezy związane z pokazami tradycyjnych rzemiosł oraz obchodów najważniejszych dorocznych świat, uroczystości i obrzędów.