Stare Miasto w Poznaniu

Poznań to historyczna stolica Wielkopolski i jeden z najstarszych w Polsce ośrodków administracyjnych. Już w dwa lata po chrzcie Polski swoją siedzibę umieścił tu biskup Jordan. Poznań był też jednym ze stołecznych grodów państwa Polan. Z czasem gdy na pozycji stolicy umocniło się Gniezno, a następnie kiedy została ona przeniesiona do Krakowa nadal pełnił ważne funkcje handlowe i administracyjne.

O przeszłości Poznania świadczą jego zabytki. Zlokalizowane są one w dwóch zasadniczych punktach – na Ostrowie Tumskim oraz na Starym Mieście. To drugie związane jest przede wszystkim z handlową i rzemieślniczą przeszłością miasta, podczas gdy na Ostrowie znajdowało się centrum religijne.

Stare Miasto obejmuje tereny lokacyjnego Poznania. Posiada układ charakterystyczny dla średniowiecznych miast zakładanych na prawie niemieckim. Jego centralnym punktem jest prostokątny rynek. Otaczają go kamienice, w których mieszkali najznamienitsi przedstawiciele miejskiego patrycjatu. Na szczególną uwagę zasługują trzy zlokalizowane tu pałace – Mielżyńskich, Działyńskich oraz narożny pałac Górków.

Najbardziej rzucającą się w oczy budowlą jest oczywiście staromiejski renesansowy ratusz z wieżą zegarową. To właśnie tu ukazują się w południe słynne poznańskie koziołki, które miały uratować miasto przed pożarem.

Nieopodal ratusza znajduje się zrekonstruowany po zniszczeniach wojennych zespół wąskich kamieniczek kupieckich. Tak zwane domki budnicze zamieszkiwane były przez biedniejszych kupców, a w ich podcieniach handlowano śledziami, solą i świecami. Przyciągają one wzrok kolorowymi elewacjami.

Po drugiej stronie ratusza oglądać można także zrekonstruowany budynek dawnej wagi miejskiej. Na dawnym placu targowym stoi także pręgierz z niewielką figurka kata.

Nieco dalej znajduje się jedna z najsłynniejszych poznańskich fontann nazywana studzienką Bamberki. Bambrzy byli osadnikami sprowadzonymi z Niemiec z połowie XVIII wieku. Wyróżniali się bogatym strojem, w którym występuje figurka na studzience.

Poza obrębem rynku mieści się najważniejszy kościół mieszczańskiego Poznania. Kościół farny pod wezwaniem świętego Stanisława posiada wspaniałą barokową fasadę. Także jego wystrój robi wielkie wrażenie. Otwarty jest dla zwiedzających przez cały dzień.

Po zwiedzeniu najważniejszych miejsc na Starym Mieście w Poznaniu warto także zostać tu trochę dłużej. Pospacerować urokliwymi uliczkami, usiąść w kawiarni, które w sezonie letnim wystawiają na płytę rynku swoje stoliki i pooddychać specyficzną atmosferą tego wielkopolskiego miasta.