Skansen i Muzeum pszczelarstwa w Swarzędzu

W położonym niedaleko Gniezna Swarzędzu znajduje się niezwykłe muzeum. To Muzeum Pszczelarstwa, połączone ze skansenem, którym zgromadzono zabytkowe ule. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki i małej architektury.

Skansen w Swarzędzu jest oddziałem Muzeum Przemysłu Spożywczego w Szreniawie. Powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku przy tutejszym Zakładzie Chorób Pszczół. Jego pracownicy, zafascynowani pszczelarstwem i jego historia gromadzili latami zabytkowe ule oraz przyrządy do produkcji miodu. W końcu zdecydowali się na stworzenie z nich udostępnionej dla zwiedzających kolekcji.

Siedzibą muzeum są tereny podworskie w Nowej Wsi pod Swarzędzem. W budynku folwarcznym zobaczyć można ekspozycję poświęconą owadom użytkowym, hodowli pszczół oraz powstawaniu miodu. Wędrując po kolejnych stanowiskach uświadamiamy sobie jak niewiele wiemy o złocistej słodyczy, która tak chętnie dodajemy do herbaty czy chleba. Na wystawie prezentowany jest także ul demonstracyjny, w którym przez szklane ściany podglądać można życie i pracę pszczół.

Na zewnątrz znajduje się najważniejsza część zbiorów muzeum. Jest to ekspozycja uli o różnych kształtach. Prezentowane są tu także różne typy pszczelich „domków” odpowiednich to różnych sposobów produkcji miodu. A te przez wieki zmieniały się. Od leśnych barci zamieszkiwanych przez dzikie pszczoły do dzisiejszej produkcji miodu skok jest olbrzymi. Najstarszym znajdującym się w muzeum obiektem jest barć z końca XV wieku. Im nowsze ule, tym więcej form i kształtów. Domki, kościółki, postaci ludzkie i zwierzęce czy ule plecione ze słomy – podziwiać można przez kilka dobrych godzin. A po zwiedzaniu czas na coś słodkiego.