Rogalin

Położony nad Wartą dwadzieścia kilometrów od Poznania Rogalin szczyci się mianem polskiej stolicy dębów. Rośnie ich tu bowiem ponad 2 tysiące. Pomnikowe okazy porastają starorzecze Odry. Ale to nie jedyna atrakcja tej miejscowości. 

Znajduje się tu także XVIII wieczny barokowo – klasycystyczny pałac wzniesiony przez Raczyńskich. W skład całego zespołu pałacowo parkowego wchodzi także kościół pod wezwaniem świętego Marcelina, który pełnił role kaplicy pałacowej. W jego podziemiach mieści się mauzoleum rodziny właścicieli pałacu – Raczyńskich. Pochowano tu między innymi Edwarda Raczyńskiego, zmarłego w Londynie w 1993 roku prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźctwie. 

Obecnie w murach pałacu mieści się galeria malarstwa należąca do Muzeum Narodowego w poznaniu. Można tu oglądać prace wybitnych polskich twórców końca XIX i początku XX wieku. Wiszą tu między innymi dzieła Juliana Fałata, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki Stanisława Wyspiańskiego czy Aleksandra Gierymskiego. 

Pałac otoczony jest parkiem w stylu angielskim, który także udostępniony jest dal zwiedzających. Spacer wśród zieleni jest świetnym wypoczynkiem po męczącym dniu.

Jednak największą atrakcją Rogalina są słynne dęby. Najstarsze z nich dendrolodzy oceniają na około 1000 lat. Porastają one starorzecze Warty i stanowią największe w Polsce skupisko pomnikowych drzew tego gatunku. Niektóre z nich to prawdziwe giganty o pniach o obwodzie przekraczającym 9 metrów. Najbardziej znanymi rogalińskimi dębami są Lech, Czech i Rus, nazwane tak na pamiątkę legendarnych braci, którzy dali początek narodom Polski, Czech i Rusi. Całość terenu objęta jest ochroną w ramach Rogalińskiego Parku Krajobrazowego przez który prowadzi trasa turystyczna, która łączy Rogalin z niedalekim Kórnikiem.