Parowozownia w Wolsztynie

Ostatnie lata przynoszą stały wzrost zainteresowania turystów zabytkami techniki. Pozwala to na rozkwit miejsc, które do niedawna uchodziły za niezbyt atrakcyjne turystycznie. Jednym z takich przykładów jest wielkopolski Wolsztyn.

Znajduje się tu działająca od ponad 100 lat parowozownia wykorzystywana przez Polskie Koleje Państwowe. Nie jest to muzeum w ścisłym tego słowa znaczeniu bo cały czas odbywa się tu normalna praca. Jest to jednak jedyne miejsce w Polsce, gdzie tej pracy przyglądać się można z bliska. Jednocześnie mieści się tu także wystawa, która pozwala na poznanie historii kolejnictwa na tych terenach.

Pracownicy wolsztyńskiej parowozowni wyremontowali stare polskie parowozy, które służą teraz zarówno w regularnych przewozach pasażerskich jak i w tak zwanych pociągach retro. Dojechać stąd można do Zbąszynka, Leszna, Sulechowa. Na trasie można podziwiać piękno wielkopolskiej przyrody oraz dawną architekturę kolejową w postaci pamiętających czasy pruskie dworców, wiaduktów, mostów czy nastawni.

Na miejscu w parowozowni znajduje się także ekspozycja muzealna obejmująca wszelkiego rodzaju pamiątki związane z kolejnictwem. Są tu dawne rozkłady jazdy, tablice dworcowe, centrale telefoniczne, nastawnie, mapy znaki pomiarowe a także kompletnie wyposażone dawna stacja i hala postojowa dla lokomotyw.

Dumą wolsztyńskiej kolekcji są najstarszy polski parowóz z 1917 roku, najszybszy z polskich parowozów, zbudowana w 1937 roku w Chrzanowie „Piękna Helena” oraz najcięższy z nich – towarowy, skonstruowany 20 lat później w poznańskich Zakładach Cegielskiego. Oprócz nich oglądać tu można wiele innych lokomotyw a także wagony towarowe i osobowe i pojazdy specjalne jak pługi czy drezyny.