Park miniatur w Pobiedziskach

Pobiedziska to niewielkie miasto lezące przy trasie Gniezno – Poznań. Przez wiele lat stanowiły popularne letnisko, gdzie poznaniacy spędzali weekendy oraz dni wolne. Dziś znane jest przede wszystkim z Parku Miniatur Wielkopolski usytuowanego przy głównej drodze do Poznania.

Pobiedziska, podobnie jak wiele innych miejscowości w Wielkopolsce znajdują się na szlaku piastowskim. Ich nazwa wiązana jest przez historyków ze zwycięstwem (pobieda) jakie książę Kazimierz zwany później odnowicielem odniósł tu nad wojskami zbuntowanego namiestnika Mazowsza Masława.

Do Szlaku Piastowskiego nawiązuje także tutejszy Park Miniatur. Prezentowane są tu wykonane w skali 1:20 modele obiektów znajdujących się w różnych jego miejscach. Jest ich łącznie 35. Pozwalają one prześledzić rozwój osadnictwa i kształtowanie się państwowości polskiej w Wielkopolsce i na Kujawach. Dają także możliwość zapoznania się z historią poszczególnych budowli znajdujących się na Szlaku.

W Pobiedziskach zobaczyć można miedzy innymi gnieźnieńska katedrę, Palladium z Ostrowa Lednickiego, kruszwicka kolegiatę i Mysią Wieżę a także miniatury obiektów współczesnych takich jak Międzynarodowe Targi Poznańskie czy poznański pomnik poległych podczas protestów w 1956 roku. Wizyta w tym mini skansenie może być więc interesującym uzupełnieniem wycieczek po Wielkopolsce. Tym bardziej, że znajdują się tu modele nie tylko najbardziej znanych i tłumnie przez turystów odwiedzanych obiektów, ale także takich, o których istnieniu często się zapomina.