Ostrów Tumski w Poznaniu

Położony w Wielkopolsce Poznań to jedno z najstarszych miast w Polsce a zarazem ośrodek administracyjny i kościelny datujący swoje początki na pierwsze lata istnienia państwa Polan. Do dziś historycy spierają się gdzie dokładnie Mieszko I dokonał chrztu Polski w 966 roku. Wielu z nich skłania się do stwierdzenia, że uroczystość ta odbyła się w Poznaniu na Ostrowie Tumskim.

Ostrów Tumski to jedyna zachowana wyspa na Warcie. W średniowieczu istniało ich tu kilka. Ze stałym lądem połączona jest mostami. Otwarty kilka lat temu most biskupa Jordana przywrócił jego historyczne połączenie ze Śródką.

Na Ostrowie Tumskim w X wieku znajdowało się pallatium Mieszka I wraz z kaplicą. Na jego miejscu stoi obecnie gotycki, XV wieczny kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, który stanowił świątynię pomocniczą dla poznańskiej katedry.

Najważniejszym zabytkiem Ostrowa Tumskiego jest bazylika archikatedralna pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. W jej podziemiach zachowały się relikty romańskiej kaplicy oraz baptysterium. To skłania naukowców do wskazywania Ostrowa Tumskiego jako miejsca przyjęcia przez Mieszka I chrztu.

Budynek poznańskiej archikatedry jest najbardziej rozpoznawalną budowlą w mieście. Jej dwuwieżowa, gotycka fasada góruje nad Wartą i widoczna jest z wielu punktów w mieście. Jej wnętrze skrywa wieniec trzynastu kaplic oraz podziemia. Pochowano tu ośmiu władców Polski z dynastii Piastów, co sprawia, że poznańska katedra jest także jedna z najważniejszych narodowych nekropolii. Na szczególną uwagę zasługuje Złota Kaplica z posagami Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Oprócz katedry na Ostrowie Tumskim znajduje się kilka innych cennych budynków. Jednym z nich jest wspomniany kościół pomocniczy pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, najlepiej zachowany gotycki zabytek w Poznaniu. W pobliżu mieści się także pałac biskupów, Psałterza i Akademia Lubrańskiego.

Spacer po Ostrowie Tumskim to wspaniałą lekcja historii dla młodszych i starszych. Pozwala na przypomnienie sobie najważniejszych wydarzeń z początków istnienia polskiej państwowości.