Muzeum Fiedlera w Puszczykowie

Arkadego Fiedlera większość osób kojarzy przede wszystkim jako autora książki „Dywizjon 303” opowiadającej o losach polskich lotników uczestniczących w bitwie o Anglię. Przez wiele lat zajmowała ona poczesne miejsce w kanonie lektur szkolnych. Jednak już wymienienie innych tytułów powieści tego autora mogłoby nastręczać wiele problemów. A przecież jego książki przed II wojną światową oraz wkrótce po niej należały do najbardziej poczytnych. Arkady Fiedler zasłynął przede wszystkim jako autor książek podróżniczych i przygodowych. Jego „Kanada pachnąca żywicą” czy „Ryby śpiewają w Ukajali” należały do bestsellerów. 

Fiedler przez całe życie związany był z Wielkopolską. Urodził się w Poznaniu, walczył w powstaniu wielkopolskim, z Poznania wyruszał też na większość swoich wypraw. A odbył ich w swoim życiu około trzydziestu odwiedzając tak egzotyczne zakątki jak Tahiti czy Madagaskar. Po II wojnie światowej osiadł w Puszczykowie pod Poznaniem. Tu w swoim domu stworzył w 1974 roku Muzeum – Pracownię Arkadego Fiedlera. Oprócz rękopisów, pierwodruków swoich książek czy licznych listów od czytelników zgromadził tu pamiątki ze swoich podróży.

Muzeum Arkadego Fiedlera nie przestało działać po jego śmierci. Jest to instytucja prywatna, która utrzymuje się ze swoich własnych środków. Pokazywane są tu bogate zbiory etnograficzne, przyrodnicze i religijne. Ściany i gabloty pełne są masek, narzędzi, łuków, dzid, tarcz i innej broni a także przepięknych, kolorowych motyli, zasuszonych roślin czy skorpionów. Kolekcję uzupełniają zdjęcia, które Fiedler wykonywał podczas swoich wypraw. Dzięki nim zobaczyć można niezwykłe zakątki ziemi z czasów zanim dotarła tam masowa turystyka.

Integralną częścią muzeum jest Ogród Tolerancji stworzony w parku rozciągającym się dookoła domu. Znajdują się tu repliki najsłynniejszych rzeźb i posągów świata. Ogród pomyślano jako miejsce przenikania się kultur, które choć odmienne są względem siebie równorzędne. W parku zobaczyć można także model brytyjskiego samolotu z okresu II wojny światowej Hawker Hurricane, którym latali miedzy innymi piloci Dywizjonu 303.