Kopalnia Soli w Kłodawie

Kłodawa leży na pograniczu województw wielkopolskiego i łódzkiego. Od przeszło sześćdziesięciu lat jej życie związane jest przede wszystkim z funkcjonującą tu kopalnią soli. Działa tu jednocześnie zakład wydobywczy jak i centrum turystyczne, do którego przybywają zwiedzający chcący zwiedzić kopalnię.

W odróżnieniu od kopalni soli z południa Polski, których początki sięgają czasów średniowiecznych złoża kłodawskie pozostawały nieodkryte aż do XX wieku. Dopiero w latach 1936-1937 przeprowadzono w tym rejonie pierwsze badania, które pozwoliły na stwierdzenie, że występują tu niezmiernie bogate złoża, które nadają się do eksploatacji. Pierwsze wiercenia miały miejsce podczas okupacji niemieckiej i potwierdziły wcześniejsze odkrycia. Eksploatację na skalę przemysłową rozpoczęto w Kłodawie w 1949 roku. Trwa ona do dziś, a zakład produkuje różne rodzaje soli od kuchennej po drogową.

Obok działalności stricte przemysłowej Kłodawska kopalnia stawia też na turystykę. Trwają w tej chwili starania o utworzenie tu podziemnego uzdrowiska. Są one związane z tym, że pobyt w komorach, gdzie powietrze nasycone jest minerałami pochodzącymi ze złóż solnych doskonale wpływa na poprawę zdrowia osób cierpiących na choroby gardła czy układu oddechowego.

W tej chwili podstawą działalności turystycznej w kopalni jest podziemna trasa turystyczna mieszcząca się na głębokości 600 metrów pod ziemią. Jest to najgłębsza w kraju tego typu trasa. Podczas trwającego dwie i pół godziny zwiedzania przewodnicy szczegółowo przedstawiają przebieg wydobycia, jego technologię a także pokazują liczne urządzenia i maszyny służące do pracy pod ziemią. Atrakcją kopalni jest wykuta w soli kaplica świętej Kingi, w której upamiętniono górników, którzy zginęli podczas pracy pod ziemią.

Zwiedzanie kopalni w Kłodawie to niezwykle interesująca podróż do wnętrza Ziemi, pozwalająca poznać tajniki pracy górników, a przy okazji pooddychać nasyconym mikroelementami powietrzem.