Jezioro Malta w Poznaniu

We wschodniej części Poznania, na prawym brzegu Warty znajdują się główne tereny rekreacyjne miasta skupione wokół Jeziora Maltańskiego. Jest to popularne miejsce wypoczynku dla mieszkańców stolicy Wielkopolski a także arena licznych zmagań sportowych.

Budowę zbiornika rozpoczęli Niemcy podczas II wojny światowej. Początkowo miały się tu znajdować stawy rybne. Zalew powstał na rzece Cybince, które niedaleko stąd uchodzi do Warty. Tereny, które po wojnie zostały przeznaczone na cele sportowe i rekreacyjne należały wcześniej do Zakonu Kawalerów Maltańskich, którzy w tutejszym kościele pod wezwaniem świętego Jana Jerozolimskiego mieli swoja komandorię. Nazwę wprowadzono oficjalnie w 1974 roku, a w latach osiemdziesiątych cały teren został na nowo zagospodarowany.

Jezioro Malta ma powierzchnię prawie 70 hektarów. Długie na około 2 kilometry, w najgłębszym miejscu osiąga 5 metrów głębokości. Jego tafla służy jako tor regatowy, na którym rozgrywane są zawody w wioślarstwie i kajakarstwie o randze międzynarodowej. Regularnie odbywają się tu zawody klasy mistrzowskiej. Ostatnią wielką imprezą, którą gościła poznańska Malta były Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie w 2010 roku. 

Tereny wokół jeziora zostały zagospodarowane na największy w Poznaniu kompleks rekreacyjno sportowy. Jego najnowszym nabytkiem są tak zwane Termy Maltańskie oddane do użytku w 2011 roku. Składają się na nie baseny sportowe, na których możliwe jest rozgrywanie zawodów międzynarodowych, park wodny z basenami solankowymi, geotermalnymi oraz system zjeżdżalni wodnych o różnej wysokości i długości. Ponadto w kompleksie można skorzystać z różnorodnych saun i zabiegów regeneracyjnych.

Ponadto na Malcie znajdują się między innymi zjeżdżalnia rynnowa, całoroczny stok narciarski i sztuczne lodowisko. Mieszczą się tu także liczne obiekty gastronomiczne. Pomiędzy poszczególnymi atrakcjami jeździ kolejka a na najmłodszych czekają Nowe ZOO oraz place zabaw. 

Malta to także miejsce wielu imprez kulturalnych, które odbywają się tu zarówno cyklicznie jak i jednorazowo. Miejsce to wpisane jest na stałe w świadomość mieszkańców miasta. Turysta znajdzie tu możliwość odpoczynku po zwiedzaniu zabytków stolicy Wielkopolski oraz jeden z najnowocześniejszych parków wodnych w Polsce.