Olsztyn

Będący stolicą województwa warmińsko-mazurskiego Olsztyn to miasto przepięknie położone wśród malowniczych jezior historycznej Warmii. Polodowcowy krajobraz całego regionu sprawia, że miasto wygląda jak wrzucone między błękitne tafle wody. W samym Olsztynie jest aż piętnaście jezior, z czego trzynaście przekracza swoja powierzchnią jeden hektar. Wiele z nich jest wykorzystywanych do celów rekreacyjnych.

Najbardziej znanym olsztyńskim jeziorem jest Jezioro Kortowskie, położone w południowej części miasta. Na jego brzegu ulokowany jest kampus akademicki oraz liczne plaże, przystań dla łodzi i żaglówek oraz niewielkie zaplecze gastronomiczne.

Bogactwem Olsztyna są także lasy. Zajmują one ponad dwadzieścia procent jego powierzchni. Większość z olsztyńskich lasów wchodzi w skład tak zwanego Lasu Miejskiego, który stanowi główny teren rekreacyjno-wypoczynkowy dla mieszkańców miasta.

Poza malowniczym położeniem Olsztyn ma się także czym pochwalić w zakresie zabytków. Najważniejszym obiektem miasta jest zamek będący obecnie siedzibą Muzeum Warmii i Mazur. Pochodząca z połowy XV wieku gotycka, ceglana budowla należała do Kapituły Warmińskiej. Zamieszkiwał tu administrator jej dóbr, którym w okresie 1516-1521 był Mikołaj Kopernik. Na zamku oglądać można stałą wystawę poświęconą jego postaci, a przy zamkowych murach stoi pomnik wielkiego astronoma.

Od zamku główny trakt prowadzi w stronę starego miasta. Na uwagę zasługują tu liczne stare kamieniczki z powojennymi, ale w większości dobrze komponującymi się z całą zabudową zdobieniami. Nad Starym Miastem góruje ponad sześćdziesięciometrowa wieża konkatedry pod wezwaniem świętego Jakuba. Ta potężna gotycka budowla posiada bardzo ciekawą architekturę. Jej wnętrze, choć skromniejsze zachwyca prostotą oraz przepięknymi sklepieniami.

Od historii i urokliwych uliczek starego miasta łatwo można zrobić przeskok do współczesności a nawet przyszłości. Olsztyn jest bowiem siedzibą Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Jasna kopuła Planetarium widoczna jest z daleka. Odbywają się tu projekcje dotyczące kosmosu i jego tajemnic. Siedząc w wygodnym fotelu można się przez chwilę poczuć jak człowiek wędrujący wśród gwiazd. Żeby oglądać je z bliska należy wybrać się do znajdującego się w starej wieży ciśnień Obserwatorium Astronomicznego. Na kolejnych piętrach rozmieszczono tu wystawy związane z techniką a z tarasu widokowego podziwiać można dodatkowo panoramę miasta.