Świętokrzyski Park Narodowy

Góry Świętokrzyskie są przez wiele osób traktowany w sposób dość pobłażliwy. Brak tu urwistych stoków czy poszarpanych grani. Jednak łagodny krajobraz tych najstarszych polskich gór zapada na długo w pamięć i sprawia, że chce się tu wracać. 

Najwyższe partie gór Świętokrzyskich znajdują się w rejonie tak zwanych Łysogór. To właśnie one oraz Pasmo Klonowskie wraz z przyległymi dolinami objęte są ochroną w ramach parku narodowego. Jego utworzenie postulował już w okresie dwudziestolecia międzywojennego Stefan Żeromski. Urodzony w podkieleckich Ciekotach na zawsze zachował umiłowanie rodzinnego krajobrazu oraz okolicznych lasów, które nazywał Puszczą Jodłową.

Marzenia Żeromskiego spełniły się w 1950 roku kiedy to powstał Świętokrzyski Park Narodowy. Zajmuje on powierzchnię ponad 1700 hektarów, z czego zdecydowana większość jest udostępniona dla turystów w ramach szlaków pieszych. 

Największą osobliwością parku oraz jego znakiem rozpoznawczym są gołoborza pokrywające szczytowe partie Łysej Góry i Łysicy. Są to rumowiska skalne powstałe przede wszystkim pod wpływem warunków atmosferycznych takich jak mróz i opady. Te znajdujące się w Górach Świętokrzyskich należą do największych w Polsce. Na same gołoborza nie można wchodzić ze względu na ich ochronę ale przygotowane są specjalne platformy, z których można podziwiać to unikalne zjawisko. 

Gołoborza to także miejsca występowania specyficznego rodzaju roślinności. Rosną tu przede wszystkim mchy, porosty, wątrobowce, paprocie i torfowce. Pozostałą część parku w większości pokrywają wspaniałe lasy, w dużej części jodłowe, będące reliktem pradawnej puszczy. 

Centralnym punktem skupiającym ruch turystyczny jest Święty Krzyż czyli Łysa Góra, na której szczycie znajduje się klasztor pobenedyktyński. W jego zabudowaniach zlokalizowane jest Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie można zapoznać się z przyrodą i geografia tych terenów oraz prześledzić procesy zachodzące w tutejszych zbiorowiskach roślinnych i zwierzęcych.

Wędrówki po Świętokrzyskim Parku Narodowym to okazja do ciągłego kontaktu z naturą oraz wspaniały odpoczynek od zgiełku miasta.