Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku

W leżącym około 20 kilometrów na północny zachód od Kielc Oblęgorku mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Lokalizacja ta nie jest przypadkowa bowiem majątek ten otrzymał noblista w darze od narodu w 1900 roku z okazji 25 lecia pracy twórczej.

Muzeum powstało w 1958 roku z inicjatywy dzieci pisarza. Przekazali oni pałacyk w Oblęgorku na rzecz Skarbu Państwa. Wraz z nim trafiły w ręce władz pamiątki po pisarzu, jego rzeczy osobiste oraz bogaty zbiór dyplomów rocznicowych. Wszystko to stało się podstawą kolekcji, która funkcjonuje do dziś. niedawno pałacyk przeszedł gruntowny remont a samo muzeum wzbogaciło się o nowe, multimedialne formy przekazu.

Muzeum prezentuje wnętrza pałacyku, odtworzone do takiego stanu jakie prezentowały, gdy mieszkał tu Sienkiewicz. Przywrócono wygląd sypialni, salonu, jadalni, kuchni oraz gabinetu. Można tu oglądać jego biurko, przybory do pisania, fotografie i grafiki ozdabiające pokój. Cały dworek umeblowany jest sprzętami z epoki, choć nie wszystkie znajdowały się w nim oryginalnie. Przy odtwarzaniu wyglądu pomieszczeń wykorzystano wspomnienia Marii Lutówny, która była gospodynią Sienkiewicza podczas jego pobytu w Oblęgorku.

Jedno pomieszczenie zajmują listy gratulacyjne oraz rozmaite adresy pochwalne jakie Sienkiewicz otrzymał od szkół, gmin, instytucji państwowych, związków i stowarzyszeń z okazji rocznicy pracy twórczej. Część z nich to prawdziwe małe dzieła sztuki.

Pałacyk otoczony jest parkiem, który szczególnie malowniczo prezentuje się jesienią. Można tu pospacerować po wytyczonych alejkach i przez chwilę spojrzeć na ten urokliwy teren oczami samego pisarza.

Wizyta w Oblęgorku to wspaniała lekcja historii oraz literatury. Nie można go pominąć w wędrówkach po ziemi świętokrzyskiej.