Bałtów

Gdyby jeszcze dziesięć, piętnaście lat temu zapytać przeciętnego mieszkańca województwa świętokrzyskiego gdzie leży Bałtów otrzymalibyśmy najprawdopodobniej zdziwioną minę i wzruszenie ramion. Aż trudno więc uwierzyć, że ta wioska pod Ostrowcem Świętokrzyskim stała się a tak krótkim czasie jednym z najważniejszych centrów turystycznych regionu. 

Województwo świętokrzyskie od lat było prawdziwym rajem dla geologów. W znajdujących się tu najstarszych górach w Polsce oraz w ich okolicach znajdowano tropy, a nawet kości dinozaurów. Tak było i w Bałtowie, gdzie amerykańscy naukowcy odkryli ślady stóp tych prehistorycznych gadów. Na tej podbudowie powstał tu początkowo niewielki park tematyczny, z modelami dinozaurów naturalnej wielkości. Szybko stał się on dużą atrakcją okolicy a zarządzające nim stowarzyszenie rozpoczęło jego systematyczną rozbudowę.

W ten sposób powstał ogromny kompleks turystyczny, na który składają się ścieżka edukacyjna wiodąca wśród modeli dinozaurów, znajdujące się tuż obok muzeum jurajskie, Sabathówka – miejsce, gdzie odbywają się warsztaty i lekcje połączone z poznawaniem prehistorii regionu i świata,  dwa zwierzyńce – parki safari, gdzie z okien schoolbusów podziwiać można zwierzęta zamieszkujące na co dzień Afrykę, Azję czy Amerykę. Z roku na rok atrakcji przybywa. Do wymienionych wcześniej dołączyły także stadnina koni, jedna z największych w kraju kolejek grawitacyjnych, park rozrywki z licznymi karuzelami, trampolinami, tyrolkami i innymi urządzeniami pozwalającymi na wielogodzinne szaleństwa. Z kolei zimą na terenie Juraparku działa stok narciarski z wyciągiem. 

Tereny parku rozciągają się wzdłuż rzeki Kamienna. Tworzy ona w okolicy malownicze zakola. Ona także została wykorzystana w tworzeniu oferty dla turystów. W sezonie odbywają się tu spływy na specjalnych tratwach. Kończą się one tuż przy wejściu do parku. Poza jego terenem leży także wąwóz, w którym podziwiać można tropy dinozaurów. Po całej miejscowości wozi gości specjalny mini pociąg.

Bałtów to miejsce, w którym spokojnie można spędzić cały dzień. Liczne atrakcje zapewniają wspaniałą zabawę nie tylko dzieciom ale także dorosłym, a wspomnienia pozostają na bardzo długo.