Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Śląsk kojarzy się większości Polaków z przemysłem, głównie wydobywczym i ciężkim. Takie skojarzenia powodują, że niesłusznie uznaje się tę cześć kraju za niezbyt atrakcyjną turystycznie. Tymczasem szczególnie w ostatnich latach na całym świecie rośnie zainteresowanie historią techniki i przemysłu. Ten trend dotarł także do Polski a Śląsk to wymarzone miejsce by śledzić przemiany jakie w tej dziedzinie zachodziły na przestrzeni lat.

Aby chronić przemysłowe dziedzictwo Śląska utworzono Szlak Zabytków Techniki. Obejmuje on wybrane kopalnie, zakłady przemysłowe, muzea związane z techniką, osiedla robotnicze oraz inne obiekty pokazujące jej rozwój w ciągu ostatnich ponad 200 lat.

Obecnie na Szlaku znajduje się 36 obiektów w 24 miastach. Rozsiane są one po całym województwie, od Żywca i Ustronia na południu po Częstochowę na północy. Największe zagęszczenie występuje oczywiście w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Chcąc poznać jak najwięcej a obiektów znajdujących się na trasie najlepiej podróżować samochodem. Z kolei miejsca położone w centralnej części województwa są także łatwo dostępne komunikacją zbiorowa łączącą miasta aglomeracji śląskiej.

Podróżowanie Szlakiem Zabytków Techniki to fascynująca podróż przez historię techniki i przemysłu. Jest ona tym bardziej ciekawa, że większość z prezentowanych zakładów i znajdujących się w nich urządzeń jest nadal sprawna. Podczas zwiedzania mogą one być uruchamiane przez obsługę. Szlak organizuje także specjalną imprezę – Industriadę, podczas której można zobaczyć jak wyglądała dawniej praca w tutejszych kopalniach i zakładach przemysłowych. 

Hitami Szlaku są Browar w Żywcu i tyskie Browarium, Skansen Górniczy „Królowa Luiza” i Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu, gliwicka Radiostacja oraz katowickie zabytkowe osiedle górnicze Nikiszowiec. W sezonie trudno czasem znaleźć wolny termin na odwiedziny szczególnie tych obiektów gdzie zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i wymaga zjazdu pod ziemię.