Jezioro Międzybrodzkie i Góra Żar

Rozciągający się w trójkącie między Żywcem, Andrychowem a Bielskiem Białą Beskid Mały to teren szczególnie często i chętnie odwiedzany przez turystów. Decydują o tym z jednej strony względna bliskość od większych ośrodków miejskich, z drugiej zaś duża atrakcyjność całego regionu.

Beskid Mały podzielony jest na dwie części przez rzekę Sołę. Tworzy ona tutaj malowniczy przełom wciskając się między pasma Czupela i Leskowca. W związku z dużym potencjałem jakie posiada rzeka w tym terenie wybudowano tu trzy zbiorniki wodne na Sole. Nazywane często kaskadą Soły składają się od południa patrząc z jezior Żywieckiego, Międzybrodzkiego oraz Czarnieckiego. Budowa zapór i zbiorników pozwoliła nie tylko na stworzenie elektrowni wodnych ale także znacząco podniosła atrakcyjność turystyczną regionu. Stały się one centrum uprawiania sportów wodnych oraz miejscem sobotnio – niedzielnego wypoczynku mieszkańców pobliskich miast.

Jezioro Międzybrodzkie położone jest w centralnej części przełomu Soły. Powstało przez jej przegrodzenie w miejscowości Porąbka. Zbiornik o długości około 5 kilometrów posiada bardzo dobre warunki do uprawiania kajakarstwa, oraz żeglarstwa. Na jego brzegach zlokalizowano także plaże z zapleczem gastronomicznym.

Nad Jeziorem Międzybrodzkim wznosi się góra Żar. Należy ona do pasma Leskowca. Choć nie imponuje wysokością, bo liczy sobie 761 metrów nad poziomem morza to wejście na jej szczyt może okazać się bardzo atrakcyjne.

Nie chodzi tu tylko o roztaczającą się stąd piękna panoramę. Bardziej godny uwagi jest znajdujący się tu sztuczny zbiornik będący częścią elektrowni szczytowo – pompowej w Porąbce. Działa ona w ten sposób, że nocą, gdy prąd jest tańszy pompuje się wodę z jeziora Międzybrodzkiego do znajdującego się na górze Żar zbiornika o długości 650 i szerokości 250 metrów, a w dzień specjalną sztolnia spuszcza się ją na dół. Siła wody uruchamia turbinę, która wytwarza prąd.

Warto wybrać się na szczyt góry Żar by zobaczyć to niecodzienne jezioro. Dla wygody turystów na górę można wjechać kolejką linowo-terenową.