Beskid Żywiecki

Wystarczy odjechać dwie godziny od pełnej zgiełku aglomeracji śląskiej by znaleźć się w zupełnie innym świecie. Wśród porośniętych lasami stoków gór odetchnąć można świeżym powietrzem i odpocząć od pośpiechu dnia codziennego.

Tu właśnie rozciąga się Beskid Żywiecki. Od zachodu ogranicz go linia kolejowa ze Zwardonia do Żywca a od wschodu dolina Skawy. To najwyższa część polskich Beskidów i druga co do wysokości po Tatrach grupa górska w Polsce. Jej najwyższy szczyt, Babia Góra nazywana też Diablakiem lub Królową Beskidów osiąga 1725 metrów nad poziomem morza.

Administracyjnie Beskid Żywiecki leży w dwóch województwach, śląskim i małopolskim, jednak znacznie częściej kojarzony jest właśnie z tym pierwszym.

W skład Beskidu Żywieckiego wchodzą poprzecinane dolinami rzek Pasmo babiogórskie, Grupa Pilska i Romanki, Grupa Wielkiej Raczy nazywana też Workiem Raczańskim oraz znacznie niższe Działy Orawskie i Pasmo Orawsko – Podhalańskie. Niektórzy geografowie zaliczają także do Beskidu Żywieckiego Pasmo Jałowca.

Beskid Żywiecki jest bardzo dobrze zagospodarowany pod względem turystycznym. Gęsta siec szlaków pozwala na dotarcie na wszystkie najważniejsze szczyty. Z wielu z nich jak na przykład z Babiej Góry, Wielkiej Raczy czy Pilska rozciągają się rozległe panoramy. Pozwala to na kontemplowanie górskich widoków wśród wspaniałej przyrody. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w Beskidzie Żywieckim znajduje się wiele klimatycznych schronisk, gdzie turyści znaleźć mogą zasłużony odpoczynek.

Beskid Żywiecki to także miejsce zimowego wypoczynku. Trasy narciarskie iwyciagi zlokalizowane są na Pilsku, w okolicach Zwardonia oraz w Zawoi na Mosornym Groniu. W Paśmie Rysianki wytyczono także kilka tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Beskid Żywiecki przyciąga turystów przez cały rok. Każda pora przynosi tu inne kolory i możliwości spędzania czasu. Jedno się nie zmienia – przyroda i spokój jaki niosą góry.