Ustka

Główny ruch turystyczny województwa pomorskiego skupia się na Wybrzeżu. To tu każdego lata ciągną tłumy turystów spragnionych kąpieli słonecznych i wodnych. Szukają oni przede wszystkim czystych, piaszczystych plaż, dobrego zaplecza noclegowego i gastronomicznego oraz dodatkowych rozrywek, które mogą wypełnić wieczory oraz dni kiedy pogoda nie zachęca do wypoczynku nad morzem.

Jedną z miejscowości, która idealnie trafia w oczekiwania turystów jest Ustka. To niewielkie miasto położone u ujścia Słupi do Bałtyku jest zarówno znanym morskim kąpieliskiem, jak również uzdrowiskiem oraz miejscowością wypoczynkową, która przyciąga turystów nie tyko w ciągu upalnego lata ale także poza sezonem.

Jednym z głównych atutów Ustki jest piaszczysta plaża. Ciągnie się ona wzdłuż całego miasta do portu położonego u ujścia Słupi. Wejście do portu, chronione betonowym falochronem to miejsce spacerów wczasowiczów. Wychodzący daleko w morze falochron jest używany jako molo, z którego można podziwiać panoramę miasta, a wieczorem wspaniałe zachody słońca. 

Port to także jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w mieście. Można tu kupić świeżą rybę, podglądać pracę rybaków czy wybrać się na przejażdżkę jednym z kilku statków wycieczkowych. Wybierać można między jednostkami tradycyjnymi oraz nawiązującymi do starych okrętów.

Wzdłuż plaży ciągnie się promenada, gdzie ulokowały się knajpki, restauracje i sklepiki z pamiątkami. To także miejsce, gdzie odbywają się liczne w sezonie wakacyjnym imprezy plenerowe. Najwięcej dzieje się tu oczywiście w weekendy. Ale także w ciągu tygodnia odbywają się koncerty, prezentacje i konkursy.

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Ustce jest tamtejsza latarnia morska. Choć nie wyróżnia się ona wysokością, w porównaniu z innymi tego typu obiektami na polskim Wybrzeżu, to jej architektura, nawiązująca do gotyckiego zamku przyciąga wzrok. Można wspiąć się na szczyt ośmiokątnej wieży by z góry podziwiać panoramę miasta, portu oraz okoliczne plaże i morze.  

Ustka to także miejscowość uzdrowiskowa. Jej bogactwem jest nie tylko nasycone jodem i wyjątkowo czyste powietrze ale także znajdujące się tu źródła solankowe oraz pokłady borowiny wykorzystywane w leczeniu chorób reumatycznych.

Wszystko to sprawia, że Ustka przyciąga co roku rzesze turystów spragnionych słońca, wypoczynku nad morzem oraz wakacyjnych rozrywek.