Statki muzea w Gdyni – Dar Pomorza i ORP Błyskawica

W Gdyni przy Skwerze Kościuszki cumują dwa najbardziej znane polskie statki – żaglowiec Dar Pomorza oraz okręt wojenny ORP Błyskawice. Obydwa po wielu latach służby pełnią obecnie rolę muzeów, które każdego roku przyjmują tłumy zwiedzających.

Dar Pomorza, majestatyczny trójmasztowiec ma już przeszło 100 lat. Wybudowano go w Hamburgu w 1909 roku, a zakupiono na potrzeby szkolenia polskich kadetów ze składek mieszkańców Pomorza. Stąd tez wzięła się jego nazwa. Pod polską banderą pływał przez 51 lat, by w 1981 roku znaleźć swoje miejsce w Gdyni. Po statku oprowadza przewodnik, emerytowany marynarz. Oprócz historii żaglowca można poznać ciekawe anegdoty z życia służących na nim marynarzy oraz poznać kilka tajników żeglarstwa. W eleganckich okrętowych wnętrzach zgromadzono liczne pamiątki z podróży i regat w jakich uczestniczyła jednostka. Odtworzono także całe wyposażenie, tak by turysta czuł się jak tuż przed wyjściem w morze. Najmłodszych zachwyca wielka kolekcja miniaturowych statków w butelkach. Całość zresztą jest wprost stworzona dla dzieci, które nie tylko z zaciekawieniem słuchają morskich opowieści ale także chłoną każdy szczegół dotyczący życia na statku i nawigacji.

Cumujący tuż obok ORP „Błyskawica” to z kolei zasłużony w walkach polski okręt wojenny. Ten niszczyciel podczas II wojny światowej patrolował wody Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Śródziemnego.  Tu także przewodnicy opowiadają o historii okrętu oraz polskiej marynarki wojennej. Przechodząc przez kolejne kajuty i pomieszczenia można zobaczyć jak wyglądało życie codzienne na okręcie wojennym. Duże wrażenie robi zejście do składu torped oraz możliwość zobaczenia z bliska wieżyczek strzelniczych i wielkich dział, które w tej chwil są zaczopowane.