Sopot

Sopot to jeden z najbardziej znanych polskich nadmorskich kurortów. Kojarzony jest przede wszystkim z najdłuższym w kraju molo oraz z letnimi festiwalami piosenki. To także jedno z najpopularniejszych kąpielisk morskich na Wybrzeżu.

Jeszcze w początkach XIX wieku o Sopocie słyszał mało kto poza bogatymi mieszkańcami Gdańska, którzy budowali tu swoje letnie rezydencje. Sytuacja zmieniła się diametralnie gdy osiadł tu alzacki lekarz Georg Haffner. To właśnie on, na zlecenie władz pruskich zajął się organizacją kąpieliska, które otwarto w 1924 roku. Istniał już wtedy Dom Kuracyjny oraz 60 metrowe molo. Początkowo niewielka liczba odwiedzających znacznie wzrosła, gdy w 1870 roku doprowadzono tu kolej. Na przełomie wieków Sopot przyjmował kilkanaście tysięcy kuracjuszy każdego roku i dzięki temu otrzymał prawa miejskie.

Popularność miasta nie osłabłą ani w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy było ono częścią Wolnego Miasta Gdańska, ani po II wojnie światowej, która na szczęście nie poczyniła w nim znaczniejszych szkód. Także dziś Sopot cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów, którzy przybywają tu w poszukiwaniu słońca oraz licznych rozrywek.

Sercem Sopotu jest tak zwany Monciak, czyli Bulwar Bohaterów Monte Cassino. To przy nim zlokalizowane są restauracje, bary i knajpki oraz sklepiki z pamiątkami. w jego połowie stoi tak zwany Krzywy Dom. Spacer sopockim Monciakiem to obowiązkowy punkt programu każdego przybywającego tu turysty.

Bulwar wiedzie do znajdującego się przy plaży Skweru Kuracyjnego przy którym znajdował się Dom Zdrojowy będący centrum życia towarzyskiego kurortu. Obecnie zachował się on w znacznie zmienionej formie. Nieco dalej przy szerokie piaszczystej plaży mieszczą się dawne Łazienki Południowe, które pełniły funkcję przebieralni dla chcących zażywać morskich kąpieli. obecnie mieści się tu ekskluzywny hotel. 

Ze Skweru Kuracyjnego tylko kilka kroków dzieli nas od słynnego sopockiego molo. Szeroki, drewniany pomost wychodzi ponad pół kilometra w morze. Na jego końcu znajduje się marina, gdzie cumują jachty oraz statki wycieczkowe. Spacer po molo to jeden z obowiązkowych punktów pobytu w Sopocie. Widok na pełne morze, a w drugą stronę na plażę zakończoną dostojną sylwetka Grand Hotelu to najsłynniejsze sopockie widokówki.

Sopot rywalizuje od kilkudziesięciu lat z Opolem o miano stolicy polskiej piosenki. Odbywające w Operze Leśnej festiwale przyciągają każdego roku tłumy słuchaczy. Jednak w mieście festiwale, imprezy i przeglądy odbywają się w ciagu całego sezonu turystycznego. Tu każdy znajdzie cos dla siebie. A oferty dopełniają liczne kluby, knajpki i dyskoteki otwarte do późnych godzin nocnych.