Kamienne kręgi w Odrach

W południowej części województwa pomorskiego, około 40 kilometrów na północ od Chojnic znajduje się jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. To Kamienne kręgi położone w lesie nieopodal wsi Odry. 

Miejscowi odpowiadają, że był tu niegdyś kościół, który zapadł się pod ziemię, a kręgi to pozostałość po nim. Miejsce od dawien dawna cieszyło się złą sławą i było omijane z lękiem i obawą przed złymi mocami i diabłami, które miały się tu pojawiać. 

Tajemnicze kręgi zaczęły w XIX wieku interesować naukowców. Początkowo mówiono o neolitycznym ich pochodzeniu, jednak badania przeprowadzone w początkach XX wieku obaliły tę tezę. Przypisywano powstanie kręgów tak zwanym Prasłowianom, a za czasów okupacji niemieckiej Germanom, którzy mieli tu zbudować obserwatorium astronomiczne.

Po II wojnie światowej prace w Odrach były nadal prowadzone. Ustalono wówczas, że kręgi, pod którymi odnaleziono groby pochodzą z I – Ii wieku naszej ery. Ponad wszelką wątpliwość ustalono, że zbudowali je Goci, którzy przybyli z terenów Skandynawii i powędrowali nad Morze Czarne. Obalono także tezę o istnieniu w Odrach starożytnego obserwatorium astronomicznego.

Dziś las w pobliżu Odr objęty jest ochroną w ramach rezerwatu przyrody. Na przeszło szesnastu hektarach powierzchni znajduje się dziesięć kamiennych kręgów oraz dwadzieścia dziewięć kurhanów, z których część zwieńczona jest stelami. Odrzański kompleks to cmentarzysko z największymi kamiennymi kręgami jakie dotąd zostało odkryte. Na miejsce prowadzi dobrze oznaczona ścieżka.

Choć wydaje się, że większość zagadek związanych z kamiennymi kręgami w Odrach została już przez naukowców wyjaśniona to wciąż pojawiają się hipotezy o ich „nieziemskim” pochodzeniu, o znakach dla innych cywilizacji czy wielkim kalendarzu astronomicznym. Ale ta nutka tajemniczości wcale nie szkodzi temu miejscu. Wprost przeciwnie. Co roku więcej turystów przyjeżdża by oglądać dziwne cmentarzysko. Bo poza wszystkim to niezwykłe miejsce, warte odwiedzenia.