Główne Miasto w Gdańsku

Gdańsk to największe miasto Pomorza i stolica województwa pomorskiego. Zaliczane jest także do najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym miejsc w Polsce. Szczególną wartość ma tutejsze Główne Miasto usytuowane na brzegu Motławy.

Gdańskie Główne Miasto przypomina o kupieckiej i handlowej przeszłości miasta. A była ona niezwykle bogata. Gdańsk szczycił się w średniowieczu mianem głównego portu bałtyckiego. Należał do Hanzy i dzięki temu utrzymywał ożywione kontakty z innymi miastami portowymi nad Bałtykiem i Morzem Północnym. Mieszczaństwo gdańskie nie tylko bogaciło się dzięki tym kontaktom ale także miało kontakt z licznymi nowinkami technicznymi i kulturalnymi.

O portowej przeszłości miasta świadczy wybrzeże Motławy gdzie zobaczyć można jeden z dawnych dźwigów portowych. Umieszczony między pylonami Szerokiej Bramy Żuraw jest jednym z najbardziej charakterystycznych gdańskich zabytków. Wchodząc do jego wnętrza zobaczyć można oryginalny drewniany mechanizm służący do załadunku statków.

Osią Głównego Miasta w Gdańsku jest Długi Targ. Zaczyna się on od strony Motławy słynną Zieloną Bramą. Zbudowana w stylu manieryzmu niderlandzkiego miała stanowić rezydencję królów polskich. Obecnie mieści się tu Muzeum Narodowe. Za Bramą rozpoczyna się ulica Długi Targ. Po obydwu stronach podziwiać można wspaniałe kamienice kupieckie. Przepych niektórych z nich uświadamia jak bogaci byli ówcześni gdańszczanie. W ten sposób dochodzimy do najbardziej rozpoznawalnego punktu Gdańska. Przed Dworem Artusa, dawnym miejscem spotkań kupców oraz giełdą stoi Fontanna Neptuna. W sąsiedniej kamienicy w godzinach południowych w okrągłym okienku na poddaszu ukazuje się Panienka z Okienka, bohaterka książki Deotymy.

Nieco z boku Długiego Targu znajduje się najważniejszy z gdańskich kościołów. Potężna bazylika konkatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to dawna miejska fara. Zbudowana w stylu gotyckim jest budowlą halową o trzech wysokich nawach. Wnętrze jest bardzo proste ale przez to dostojne. W kaplicy świętego Rajnolda znajduje się kopia Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga. Oryginał prezentowany jest w Muzeum Narodowym.

Główne Miasto w Gdańsku to nie tylko wspaniałe zabytki ale także liczne knajpki, restauracje, bary a wieczorami kluby oraz dyskoteki. turystów przyciągają także tutejsze kramy z pamiątkami oraz wyrobami z bursztynu. W sierpniu odbywa się tu jarmark dominikański z występami artystów oraz licznymi atrakcjami dla młodszych i starszych.