Akwarium Gdyńskie

Na Molu Południowym w Gdyni, w jednym z najbardziej ruchliwych i najczęściej prze turystów odwiedzanych punktów miasta mieści się Akwarium Gdyńskie, nazywane także często Oceanarium. Ta placówka prowadzona przez Morski Instytut Rybacki posiada status ogrodu zoologicznego – bardzo specyficznego bo mieszczącego się w całości pod dachem.

Choć w obiekcie zgromadzono liczne eksponaty związane z oceanografią i hydrobiologią, które prezentowane są w salach wystawowych to największą sławą oraz zainteresowaniem zwiedzających cieszą się akwaria z różnymi gatunkami ryb i innych zwierząt morskich sprowadzonych do Gdyni z całego świata. Można tu podziwiać w warunkach zbliżonych do naturalnych egzotyczne gatunki ryb, płazów, gadów oraz bezkręgowców. Wiele z nich odznacza się fantastycznymi kształtami oraz różnokolorowym ubarwieniem. 

Szczególnie mocne wrażenie robią one na najmłodszych zwiedzających, których często trudno odciągnąć od szyb akwariów. Podglądanie podwodnego, egzotycznego świata wciąga tak mocno, że często zapominają oni o otaczającej ich rzeczywistości.

Po zwiedzeniu sal z akwariami warto skierować się na wystawy, które w przystępny sposób przedstawiają życie mieszkańców mórz i oceanów. Duża część wystawy poświecona jest Bałtykowi – jego geografii, hydrografii oraz florze i faunie. 

Akwarium posiada także część przeznaczoną do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Można tu skorzystać z oferty warsztatów lub lekcji prowadzonych przez pracowników ośrodka. Z kolei dla najmłodszych przygotowano specjalną Salę Przedszkolną, w której zgromadzono pluszowe maskotki prezentujące różnorodność oceanicznej fauny.

Wybierając się do Akwarium w Gdyni warto pamiętać, że w sezonie turystycznym jest tu zawsze tłoczno, a wykupienie biletów może zająć dłuższą chwilę ze względu na kolejki.