Rezerwat Prządki

Położony przy trasie z Lutczy do Krosna rezerwat „Prządki” to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w regionie. Doskonałe na kilkugodzinny spacer połączony z wypoczynkiem w malowniczej okolicy. 

Rezerwat chroni wychodnie piaskowca magurskiego o nietypowych kształtach. Zajmują one grzbiet wzniesienia ciągnącego się nad wsią Czarnorzeki. Najbardziej spektakularne skały znajdują się niemal przy drodze i z tego powodu są łatwo dostępne dla turystów.

Miejscowa ludność wiązała powstanie skał z legendą o siostrach – prządkach z Korczyny, które złamały zakaz pracy w niedzielę. Powodem ich pracy była rywalizacja o męża. Miał on być nagrodą dla tej, która uprzędzie najwięcej. Prządki nie chcąc stracić możliwości wyjścia za mąż pracowały także w dniu świątecznym. Wtedy zesłana została na nie kara z nieba. Zamieniły się w skały i stoją tak po dziś dzień pokutując za swój grzech.

Trzy wysokie skały nazywane Prządkami znajdują się wschód od drogi. Dookoła znajduje się jeszcze kilka mniejszych skałek. Z polanki przy skałach roztacza się widok na leżące w dole Czarnorzeki i wznoszącą się ponad nimi Suchą Górę z nadajnikiem radiowo – telewizyjnym. 

Spacer po rezerwacie odbywać można czarnym szlakiem turystycznym prowadzącym z zamku Kamieniec w Suchej Góry i Węglówki. Przechodzi on przez parking przy rezerwacie i sprowadza w okolice cerkwi w Czarnorzekach, gdzie znajduje się drugi z parkingów. Spacer jest niezbyt forsowny ale bardzo malowniczy.

Można także zacząć wędrówkę pod zamkiem Kamieniec i przejść najpierw do parkingu przy drodze do krosna i następnie do Czarnorzek.