Paczków (polskie Carcassonne)

Położony na Śląsku Opolskim, w pobliżu Nysy Paczków to miasteczko niewielkie, liczące około ośmiu tysięcy mieszkańców. AK jak wiele miejscowości w okolicy posiada ciekawą średniowieczną zabudowę oraz zachowany dawny układ urbanistyczny. Jednak Paczków wyróżnia się na tle sąsiednich miasteczek. Otoczony jest bowiem zachowanymi prawie w całości murami miejskimi, które pozwalają nazywać go polskim Carcassonne.

Paczków został założony w połowie XIII wieku w dobrach biskupów wrocławskich. Lokował go na prawie flamandzkim biskup Tomasz z Wrocławia. W założeniu leżące niedaleko granicy miasteczko miało bronić terenów biskupstwa przed najazdami.

Z tego względu zostało ono ufortyfikowane podwójną linią murów miejskich. Stanął tu także niewielki zamek, który jednak został zniszczony w XV wieku. Biskupi wrocławscy dbali o miasto i wydawali dla niego liczne przywileje tak, że mogło się ono dobrze rozwijać. Od XV wieku działał tu targ solny, który przynosił kasie miejskiej bardzo duże dochody. Odbywały się także liczne jarmarki i targi.

Dziś wspomnieniem po tym złotym okresie rozwoju Paczkowa są bardzo dobrze zachowane mury miejskie z dziewiętnastoma basztami oraz trzema wieżami bramnymi, które niegdyś stanowiły jedyną możliwość wjazdu do miasta. Wewnątrz murów zobaczyć można obronny, gotycki kościół pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty. W jego wnętrzu znajduje się tak zwana studnia tatarska, którą kopali wzięci do niewoli jeńcy. 

Na prostokątnym rynku wyróżnia się bielony budynek klasycystycznego ratusza, do którego przylega wcześniejsza, renesansowa, sześciokątna wieża na kwadratowej podstawie. Ciekawostka jest znajdujący się poza obrębem murów miejskich domek kata zbudowany w systemie szachulcowym.

Warto zatrzymać się w Paczkowie podczas podróży po Opolszczyźnie aby przejść się jego ulickami i obejrzeć potężne mury obronne, które pozwalają mu nosić zaszczytne miano polskiego Carcassonne.